Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alternatívna taxislužba Uber sa chce vrátiť do Bratislavy. Ilustračné foto: SITA/AP.
3. januára 2018 17:10 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Predaj časti podielov Uberu sa zrealizoval za cenu o 30 % nižšiu oproti roku 2016

Tí, ktorí do Uberu investovali v začiatkoch jeho podnikania, však minulotýždňovým predajom podielov získali takmer stokrát lepšiu cenu v porovnaní s úvodnou investíciou.

DETROIT 3. januára (SITA, AP) – Cena, za ktorú investori predali časť svojich podielov v americkej spoločnosti Uber skupine pod vedením japonského technologického konglomerátu SoftBank, bola zhruba o 30 percent nižšia v porovnaní s hodnotou akcií Uberu v roku 2016.

Hodnota Uberu v roku 2016 bola približne 68,5 mld. USD, ale minulý týždeň, keď konglomerát SoftBank transakciu oznámil, sa cena Uberu nachádzala nad úrovňou 48 mld. USD. Dôvodov tohto poklesu bolo viac, napríklad séria škandálov a súdnych sporov, ktoré firmu trápili takmer celý rok 2017. Okrem toho sa zintenzívnila konkurencia zo strany firiem Lyft a Grab v USA a tiež zo strany firmy Ola v Indii.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Stokrát lepšia cena oproti úvodnej investícií

Avšak tí, ktorí do spoločnosti investovali v začiatkoch jej podnikania v oblasti prepravy osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie, získali minulotýždňovým predajom podielov takmer stokrát lepšiu cenu v porovnaní s úvodnou investíciou. Povedal to jeden z investorov, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. V počiatkoch podnikania Uberu totiž bola hodnota akcií 35 centov za kus, ale minulý týždeň to bolo takmer 33 USD za kus.

Hodnota Uberu môže stúpnuť na sto miliárd dolárov

Skupina pod vedením SoftBank navyše do Uberu napumpuje približne 9 mld. USD. Firma SoftBank v Uberi získala zhruba 15 percent a ďalší investori z jej skupiny približne 3 percentá. Rohit Kulkarni, výkonný riaditeľ spoločnosti SharesPost, ktorá analyzuje súkromné investície, očakáva, že hodnota Uberu stúpne na 100 mld. USD, kým ponúkne akcie v rámci emisie niekedy v roku 2019.

(1 EUR = 1,2065 USD)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame