Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavná stanica v Bratislave. Foto: zsr.sk.
6. decembra 2018 18:59 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Pravidelné trasy si od ŽSR objednali štyria osobní a devätnásť nákladných dopravcov

Medzi najdôležitejšie zmeny nového grafikon verejnej dopravy 2018/2019 patrí zhustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, ktoré spolu s vlakmi na trati Bratislava – Žilina – Košice vytvárajú hodinové spojenie od 5:00 do 20:00.

Štyria osobní a devätnásť nákladných dopravcov si objednalo pravidelné trasy od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) ako správcu infraštruktúry v novom grafikone verejnej dopravy 2018/2019 s platnosťou od 9. decembra.

Ako vo štvrtok informovali ŽSR, medzi najdôležitejšie zmeny nového grafikonu patrí zhustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, ktoré spolu s vlakmi na trati Bratislava – Žilina – Košice vytvárajú hodinové spojenie od 5:00 do 20:00.

Nové spojenie Bratislava – Viedeň – Zürich

Nový grafikon vlakovej dopravy prinesie zmenu vedenia vlakov kategórie REX na úseku Banská Bystrica – Červená Skala – Margecany na vlaky kategórie RR s cieľom prepojenia západnej časti Slovenska s východnou časťou cez turisticky vyhľadávanú Hnilickú dolinu. Od nedele pribudne aj nový pár vlakov Railjet xpress v úseku Bratislava Hl. stanica – Petržalka – Viedeň – Zürich s prípojnými väzbami od Košíc, Žiliny a Trenčína a vo vlaku 167 aj so zastavením v stanici Bratislava – Nové Mesto.

„V diaľkovej doprave prebehne zavedenie nového páru vlakov IC Košice – Bratislava Hl. st. – Bratislava – Petržalka – Viedeň, nový pár vlakov Pendolino SC pribudne aj na trase Košice – Praha. V úseku Prešov – Bratislava Hl. st. pribudne priamy vozeň Prešov – Praha, ktorý bude vedený cez Nové Zámky,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Ivana Popluhárová.

Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ivana Popluhárová. Foto: zsr.sk.
Zmeny aj v regionálnej doprave

Zavedenie nových vlakov sa bude týkať aj regionálnej osobnej dopravy, pätnásť párov nových vlakov pribudne na trase Senec – Bratislava-Petržalka a rovnaký počet aj na trase Galanta – Trnava – Bratislava-Nové Mesto s možnosťou prestupu v stanici Bratislava-Nové Mesto na vlaky smer Bratislava-Petržalka a opačne. „Na trase Dunajská Streda – Bratislava Hl. st. pribudne nový ranný spoj spoločnosti RegioJet,“ priblížila Popluhárová.

Prevádzka osobnej železničnej dopravy na trati Zvolen – Šahy bude obnovená po šestnástich rokoch od 2. januára 2019. Päť párov osobných vlakov pribudne v úseku Zvolen -Šahy, dva páry vlakov na úseku Šahy – Dudince a tri páry na úseku Zvolen – Krupina. Novinkou v medzinárodnej nákladnej doprave je začatie prevádzky novej stanice Terminál intermodálnej prepravy Lužianky, ako aj nové trasy medzi touto stanicou a nemeckým Gelsenkirchenom.

Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
Vplyv výlukových prác

„Cestovný čas vlakov osobnej dopravy v roku 2019 budú ovplyvňovať výlukové práce na úseku Púchov – Považská Bystrica – Výhybňa Plevník-Drienové a predpokladané sú aj výlukové práce na úseku Poprad-Tatry – Svit (Lučivná). Tieto vlaky sú zapracované s príslušnými časovými prirážkami a vplyvom na polohy vlakov osobnej aj nákladnej dopravy,“ upozornila Popluhárová. Trasy vlakov môžu byť ešte upravené v nadväznosti na postup výlukových prác.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame