Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko na Hlavnej stanici v Bratislave. Foto: zsr.sk.
6. decembra 2018 18:59 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Pravidelné trasy si od ŽSR objednali štyria osobní a devätnásť nákladných dopravcov

Medzi najdôležitejšie zmeny nového grafikon verejnej dopravy 2018/2019 patrí zhustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, ktoré spolu s vlakmi na trati Bratislava – Žilina – Košice vytvárajú hodinové spojenie od 5:00 do 20:00.

Štyria osobní a devätnásť nákladných dopravcov si objednalo pravidelné trasy od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) ako správcu infraštruktúry v novom grafikone verejnej dopravy 2018/2019 s platnosťou od 9. decembra.

Ako vo štvrtok informovali ŽSR, medzi najdôležitejšie zmeny nového grafikonu patrí zhustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, ktoré spolu s vlakmi na trati Bratislava – Žilina – Košice vytvárajú hodinové spojenie od 5:00 do 20:00.

Nové spojenie Bratislava – Viedeň – Zürich

Nový grafikon vlakovej dopravy prinesie zmenu vedenia vlakov kategórie REX na úseku Banská Bystrica – Červená Skala – Margecany na vlaky kategórie RR s cieľom prepojenia západnej časti Slovenska s východnou časťou cez turisticky vyhľadávanú Hnilickú dolinu. Od nedele pribudne aj nový pár vlakov Railjet xpress v úseku Bratislava Hl. stanica – Petržalka – Viedeň – Zürich s prípojnými väzbami od Košíc, Žiliny a Trenčína a vo vlaku 167 aj so zastavením v stanici Bratislava – Nové Mesto.

„V diaľkovej doprave prebehne zavedenie nového páru vlakov IC Košice – Bratislava Hl. st. – Bratislava – Petržalka – Viedeň, nový pár vlakov Pendolino SC pribudne aj na trase Košice – Praha. V úseku Prešov – Bratislava Hl. st. pribudne priamy vozeň Prešov – Praha, ktorý bude vedený cez Nové Zámky,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Ivana Popluhárová.

Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ivana Popluhárová. Foto: zsr.sk.
Zmeny aj v regionálnej doprave

Zavedenie nových vlakov sa bude týkať aj regionálnej osobnej dopravy, pätnásť párov nových vlakov pribudne na trase Senec – Bratislava-Petržalka a rovnaký počet aj na trase Galanta – Trnava – Bratislava-Nové Mesto s možnosťou prestupu v stanici Bratislava-Nové Mesto na vlaky smer Bratislava-Petržalka a opačne. „Na trase Dunajská Streda – Bratislava Hl. st. pribudne nový ranný spoj spoločnosti RegioJet,“ priblížila Popluhárová.

Prevádzka osobnej železničnej dopravy na trati Zvolen – Šahy bude obnovená po šestnástich rokoch od 2. januára 2019. Päť párov osobných vlakov pribudne v úseku Zvolen -Šahy, dva páry vlakov na úseku Šahy – Dudince a tri páry na úseku Zvolen – Krupina. Novinkou v medzinárodnej nákladnej doprave je začatie prevádzky novej stanice Terminál intermodálnej prepravy Lužianky, ako aj nové trasy medzi touto stanicou a nemeckým Gelsenkirchenom.

Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
Vplyv výlukových prác

„Cestovný čas vlakov osobnej dopravy v roku 2019 budú ovplyvňovať výlukové práce na úseku Púchov – Považská Bystrica – Výhybňa Plevník-Drienové a predpokladané sú aj výlukové práce na úseku Poprad-Tatry – Svit (Lučivná). Tieto vlaky sú zapracované s príslušnými časovými prirážkami a vplyvom na polohy vlakov osobnej aj nákladnej dopravy,“ upozornila Popluhárová. Trasy vlakov môžu byť ešte upravené v nadväznosti na postup výlukových prác.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame