Post splnomocnenca pre rýchlostné cesty je záväzkom vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Poslanec Národnej rady SR Igor Janckulík, ktorý oznámil odchod z klubu Most-Híd a vládnej koalície, bude akceptovať akékoľvek rozhodnutie vlády SR o tom, či ostane jej splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Foto: SITA/Marek Mrviš.

Rozvoj dopravnej infraštruktúry s osobitným zreteľom na rýchlostné cesty R2, R3, R4, R7 a príprava prepojenia Banskej Bystrice, teda R1, s diaľnicou D1 je podľa splnomocnenca vlády pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka súčasťou programového vyhlásenia vlády. Tvrdí, že investovanie do cestnej a dopravnej infraštruktúry má veľký ekonomický a sociálny význam v regiónoch aj pozitívny vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov. 

Nový vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty, poslanec parlamentu Igor Janckulík (klub Most-Híd) považuje svoje vymenovanie za reakciu na záväzok vlády z jej programového vyhlásenia. Jeho súčasťou je aj rozvoj dopravnej infraštruktúry s osobitným zreteľom na rýchlostné cesty R2, R3, R4, R7 a príprava prepojenia Banskej Bystrice, teda R1, s diaľnicou D1.

„Investovanie do cestnej a dopravnej infraštruktúry má veľký ekonomický a sociálny význam v regiónoch a má aj pozitívny vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov,“ informoval Janckulík agentúru SITA.

Splnomocnenec pre rýchlostné cesty bude na ministerstve dopravy

Vláda vymenovala svojho splnomocnenca pre rýchlostné cesty v stredu na návrh premiéra Roberta Fica (Smer- SD). Príprava a výstavba týchto ciest je pritom v kompetencii ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ako aj Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s.

„Funkcie splnomocnencov vlády už fungujú pre rôzne oblasti a politiky a zriaďujú sa vždy v takých oblastiach, ktoré sa stretávajú s množstvom problémov, ktoré sa za niekoľko rokov nedarí riešiť. Útvar splnomocnenca pre rýchlostné cesty bude rovnako spadať pod organizačnú štruktúru ministerstva dopravy a bude mu priamo podriadený,“ zareagoval Janckulík (48 rokov).

Janckulík chce byť prostredníkom regiónov a štátnych úradov

Splnomocnenec chce byť akýmsi prostredníkom medzi občanmi, starostami a primátormi z regiónov Slovenska na jednej strane a štátnymi úradmi na strane druhej. Ľudia z regiónu, starostovia, ktorí sa s problémami stretávajú denno-denne, podľa neho predsa vedia predostrieť problémy, návrhy na zlepšenie a svoje požiadavky lepšie a teraz ich cez útvar splnomocnenca budú môcť priamo tlmočiť vláde.

„Chcel by som zo svojej pozície zabezpečovať obojstranný proces výmeny informácií medzi vládou a štátnymi orgánmi na jednej strane a laickou verejnosťou a občanmi na strane druhej. Dlho som dostával ohlasy od starostov, primátorov a občanov, že mnohokrát, keď sa udeje niečo nové v príprave budovania rýchlostných ciest, tieto informácie sa k nim ťažko dostávajú,“ priblížil Janckulík.

Často je tak podľa neho informácia o príprave budovania rýchlostnej cesty pre nich síce potešujúca, ale zároveň aj posledná. Obyvatelia, starostovia a primátori dotknutých regiónov, kde sú plánované tieto rýchlostné cesty, sa dostávajú k informáciám, v akom stave sa nachádzajú ich dotknuté úseky, len veľmi ťažko.

„Preto chcem hlavne pracovať v teréne, osobne sa stretávať so starostami, primátormi a občanmi v dotknutých oblastiach,“ dodal splnomocnenec.

Po vymenovaní za splnomocnenca zostane poslancom

Janckulík je rodák z Oravy, v marci bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za stranu Sieť, neskôr s viacerými kolegami prestúpil do klubu strany Most-Híd.

Povedal, že po vymenovaní za splnomocnenca vlády zostane vykonávať aj funkciu poslanca, keďže táto agenda sa prekrýva aj s jeho doterajšou poslaneckou prácou. „Chcel by som zdôrazniť, že moja funkcia splnomocnenca bude neplatenou funkciou,“ vyhlásil Janckulík.

Chce predísť sporom a petíciám o vhodnosti umiestnených trás

Zároveň od roku 2013 pôsobí v komisii dopravy Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja, v doprave má tak prehľad. „Budem mať okolo seba odborný tím ľudí, ktorí ma budú zásobovať odbornými informáciami, analýzami a budú pre mňa zbierať informácie od ľudí priamo z regiónov.

„Chcel by som tak napríklad predísť sporom a petíciám o vhodnosti umiestnených trás. Tie vznikajú na základe zlého komunikovania problematiky občanom, ktorí sa podstatné záležitosti dozvedia na poslednú chvíľu, keď je už veľakrát neskoro a funguje sa tak systémom o nás bez nás,“ upozornil splnomocnenec.

Po detailnejšom oboznámení sa so stavom jednotlivých ciest by chcel ako jednu z prvých vecí vo funkcii splnomocnenca vytvoriť internetovú stránku. Mala by obsahovať ľahko dostupné, prehľadné a v závislosti od postupu prác pravidelne aktualizované informácie o stave rozpracovanosti úsekov.

„Momentálne som v štádiu zostavovania kvalitného tímu, ale ako som spomínal, hlavne by som chcel byť prostredníkom medzi regiónmi a vládou,“ poznamenal Janckulík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia