Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslanec Národnej rady SR Igor Janckulík, ktorý oznámil odchod z klubu Most-Híd a vládnej koalície, bude akceptovať akékoľvek rozhodnutie vlády SR o tom, či ostane jej splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Foto: SITA/Marek Mrviš.
14. októbra 2016 14:52 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Post splnomocnenca pre rýchlostné cesty je záväzkom vlády

Rozvoj dopravnej infraštruktúry s osobitným zreteľom na rýchlostné cesty R2, R3, R4, R7 a príprava prepojenia Banskej Bystrice, teda R1, s diaľnicou D1 je podľa splnomocnenca vlády pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka súčasťou programového vyhlásenia vlády. Tvrdí, že investovanie do cestnej a dopravnej infraštruktúry má veľký ekonomický a sociálny význam v regiónoch aj pozitívny vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov. 

Nový vládny splnomocnenec pre rýchlostné cesty, poslanec parlamentu Igor Janckulík (klub Most-Híd) považuje svoje vymenovanie za reakciu na záväzok vlády z jej programového vyhlásenia. Jeho súčasťou je aj rozvoj dopravnej infraštruktúry s osobitným zreteľom na rýchlostné cesty R2, R3, R4, R7 a príprava prepojenia Banskej Bystrice, teda R1, s diaľnicou D1.

„Investovanie do cestnej a dopravnej infraštruktúry má veľký ekonomický a sociálny význam v regiónoch a má aj pozitívny vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov,“ informoval Janckulík agentúru SITA.

Splnomocnenec pre rýchlostné cesty bude na ministerstve dopravy

Vláda vymenovala svojho splnomocnenca pre rýchlostné cesty v stredu na návrh premiéra Roberta Fica (Smer- SD). Príprava a výstavba týchto ciest je pritom v kompetencii ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ako aj Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s.

„Funkcie splnomocnencov vlády už fungujú pre rôzne oblasti a politiky a zriaďujú sa vždy v takých oblastiach, ktoré sa stretávajú s množstvom problémov, ktoré sa za niekoľko rokov nedarí riešiť. Útvar splnomocnenca pre rýchlostné cesty bude rovnako spadať pod organizačnú štruktúru ministerstva dopravy a bude mu priamo podriadený,“ zareagoval Janckulík (48 rokov).

Janckulík chce byť prostredníkom regiónov a štátnych úradov

Splnomocnenec chce byť akýmsi prostredníkom medzi občanmi, starostami a primátormi z regiónov Slovenska na jednej strane a štátnymi úradmi na strane druhej. Ľudia z regiónu, starostovia, ktorí sa s problémami stretávajú denno-denne, podľa neho predsa vedia predostrieť problémy, návrhy na zlepšenie a svoje požiadavky lepšie a teraz ich cez útvar splnomocnenca budú môcť priamo tlmočiť vláde.

„Chcel by som zo svojej pozície zabezpečovať obojstranný proces výmeny informácií medzi vládou a štátnymi orgánmi na jednej strane a laickou verejnosťou a občanmi na strane druhej. Dlho som dostával ohlasy od starostov, primátorov a občanov, že mnohokrát, keď sa udeje niečo nové v príprave budovania rýchlostných ciest, tieto informácie sa k nim ťažko dostávajú,“ priblížil Janckulík.

Často je tak podľa neho informácia o príprave budovania rýchlostnej cesty pre nich síce potešujúca, ale zároveň aj posledná. Obyvatelia, starostovia a primátori dotknutých regiónov, kde sú plánované tieto rýchlostné cesty, sa dostávajú k informáciám, v akom stave sa nachádzajú ich dotknuté úseky, len veľmi ťažko.

„Preto chcem hlavne pracovať v teréne, osobne sa stretávať so starostami, primátormi a občanmi v dotknutých oblastiach,“ dodal splnomocnenec.

Po vymenovaní za splnomocnenca zostane poslancom

Janckulík je rodák z Oravy, v marci bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za stranu Sieť, neskôr s viacerými kolegami prestúpil do klubu strany Most-Híd.

Povedal, že po vymenovaní za splnomocnenca vlády zostane vykonávať aj funkciu poslanca, keďže táto agenda sa prekrýva aj s jeho doterajšou poslaneckou prácou. „Chcel by som zdôrazniť, že moja funkcia splnomocnenca bude neplatenou funkciou,“ vyhlásil Janckulík.

Chce predísť sporom a petíciám o vhodnosti umiestnených trás

Zároveň od roku 2013 pôsobí v komisii dopravy Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja, v doprave má tak prehľad. „Budem mať okolo seba odborný tím ľudí, ktorí ma budú zásobovať odbornými informáciami, analýzami a budú pre mňa zbierať informácie od ľudí priamo z regiónov.

„Chcel by som tak napríklad predísť sporom a petíciám o vhodnosti umiestnených trás. Tie vznikajú na základe zlého komunikovania problematiky občanom, ktorí sa podstatné záležitosti dozvedia na poslednú chvíľu, keď je už veľakrát neskoro a funguje sa tak systémom o nás bez nás,“ upozornil splnomocnenec.

Po detailnejšom oboznámení sa so stavom jednotlivých ciest by chcel ako jednu z prvých vecí vo funkcii splnomocnenca vytvoriť internetovú stránku. Mala by obsahovať ľahko dostupné, prehľadné a v závislosti od postupu prác pravidelne aktualizované informácie o stave rozpracovanosti úsekov.

„Momentálne som v štádiu zostavovania kvalitného tímu, ale ako som spomínal, hlavne by som chcel byť prostredníkom medzi regiónmi a vládou,“ poznamenal Janckulík.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies