Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RegioJet prevádzkuje osobnú vlakovú dopravu medzi Bratislavou a Komárnom od roku 2012. Foto: SITA/Jana Birošová.
10. septembra 2018 11:49 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Pokračuje príprava liberalizácie železničnej osobnej dopravy

Dopravcovia budú môcť v budúcom roku súťažiť o prevádzku osobnej vlakovej prepravy na tratiach Žilina – Rajec, Košice – Moldava nad Bodvou a Bratislava – Komárno.

Ministerstvo dopravy a výstavby urobilo všetky potrebné kroky na začatie liberalizácie železničnej osobnej dopravy na Slovensku. Ako rezort informoval, v Úradnom vestníku Európskej únie sú už zverejnené oznámenia o príprave súťaží na prevádzku osobnej prepravy na všetkých troch plánovaných tratiach. Historicky prvé tendre budú v roku 2019 na tratiach Žilina – Rajec, Košice – Moldava nad Bodvou a Bratislava – Komárno.

„Záleží nám na tom, aby celý proces prebehol bez zbytočných chýb, a aby súťaž priniesla predovšetkým výhody ako dostatok kapacity a prilákala do vlakov ďalších cestujúcich. Zároveň nám ukáže reálny pohľad, či to bolo správne rozhodnutie a v liberalizácii ďalších tratí budeme pokračovať,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek na rokovaní vlády. Foto: SITA/Diana Černáková.
Záujem by mali mať malí aj veľkí dopravcovia

Všetky tri uvedené trate patria z hľadiska každodenného cestovania k vysoko vyťaženým. „Ministerstvo dopravy chce transparentnou verejnou súťažou umožniť, aby sa o prevádzku na nich mohlo uchádzať široké spektrum dopravcov, teda malých aj veľkých,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Štát si od liberalizácie sľubuje výhodnejšie podmienky, dostupnejšiu dopravu a najmä kvalitnejšie služby pre cestujúcich. Získané skúsenosti podľa rezortu nastavia ďalšie procesy, ako bude fungovať železničná doprava v budúcnosti.

Osobnú prepravu na trati Žilina – Rajec (na snímke) prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
Štát objedná prepravu na iných tratiach priamo

„Kým nie sú výsledky liberalizačného procesu známe, štát nateraz využije možnosti európskej legislatívy a na zostávajúce trate si objedná verejnú osobnú dopravu priamym zadaním. Aktuálne ide o trate zazmluvnené Železničnou spoločnosťou Slovensko. Zmluva na prevádzkovanie verejnej osobnej dopravy sa spoločnosti končí v roku 2020,“ dodala Ducká.

Vlaky štátneho dopravcu jazdia aj na úseku Košice – Moldava nad Bodvou (na snímke). Foto: slovakrail.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies