Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak RegioJetu v Bratislave. Foto: SITA/Jana Birošová.
10. septembra 2018 11:49 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Pokračuje príprava liberalizácie železničnej osobnej dopravy

Dopravcovia budú môcť v budúcom roku súťažiť o prevádzku osobnej vlakovej prepravy na tratiach Žilina – Rajec, Košice – Moldava nad Bodvou a Bratislava – Komárno.

Ministerstvo dopravy a výstavby urobilo všetky potrebné kroky na začatie liberalizácie železničnej osobnej dopravy na Slovensku. Ako rezort informoval, v Úradnom vestníku Európskej únie sú už zverejnené oznámenia o príprave súťaží na prevádzku osobnej prepravy na všetkých troch plánovaných tratiach. Historicky prvé tendre budú v roku 2019 na tratiach Žilina – Rajec, Košice – Moldava nad Bodvou a Bratislava – Komárno.

„Záleží nám na tom, aby celý proces prebehol bez zbytočných chýb, a aby súťaž priniesla predovšetkým výhody ako dostatok kapacity a prilákala do vlakov ďalších cestujúcich. Zároveň nám ukáže reálny pohľad, či to bolo správne rozhodnutie a v liberalizácii ďalších tratí budeme pokračovať,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek na rokovaní vlády. Foto: SITA/Diana Černáková.
Záujem by mali mať malí aj veľkí dopravcovia

Všetky tri uvedené trate patria z hľadiska každodenného cestovania k vysoko vyťaženým. „Ministerstvo dopravy chce transparentnou verejnou súťažou umožniť, aby sa o prevádzku na nich mohlo uchádzať široké spektrum dopravcov, teda malých aj veľkých,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Štát si od liberalizácie sľubuje výhodnejšie podmienky, dostupnejšiu dopravu a najmä kvalitnejšie služby pre cestujúcich. Získané skúsenosti podľa rezortu nastavia ďalšie procesy, ako bude fungovať železničná doprava v budúcnosti.

Osobnú prepravu na trati Žilina – Rajec (na snímke) prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
Štát objedná prepravu na iných tratiach priamo

„Kým nie sú výsledky liberalizačného procesu známe, štát nateraz využije možnosti európskej legislatívy a na zostávajúce trate si objedná verejnú osobnú dopravu priamym zadaním. Aktuálne ide o trate zazmluvnené Železničnou spoločnosťou Slovensko. Zmluva na prevádzkovanie verejnej osobnej dopravy sa spoločnosti končí v roku 2020,“ dodala Ducká.

Vlaky štátneho dopravcu jazdia aj na úseku Košice – Moldava nad Bodvou (na snímke). Foto: slovakrail.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame