Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavské letisko vybavilo v prvom kvartáli tohto roku takmer tristotisíc cestujúcich, rovnako ako vlani v tom istom období. Foto: Letisko Bratislava
9. septembra 2016 12:40 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Počet cestujúcich na bratislavskom letisku stúpol o 13 %

Bratislavské letisko vybavilo za osem mesiacov tohto roka 1,23 milióna cestujúcich. Počet pasažierov v auguste dosiahol takmer 255 tisíc, keď medziročne stúpol o tri percentá. Je to najlepší augustový výsledok za posledných sedem rokov. 

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za osem mesiacov tohto roka 1 230 106 cestujúcich, čo predstavuje medziročne nárast o 13 %. Ako letisko v piatok informovalo, počet pasažierov v auguste, napriek nepriaznivej geopolitickej situácii, ktorá ovplyvňovala dovolenkovú sezónu, dosiahol 254 659. „Je to najlepší augustový výsledok za posledných sedem rokov. Zároveň o 3 % vyšší v porovnaní s augustom 2015,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Ivan Trhlík.

Z hľadiska počtu vybavených pasažierov cestovalo počas ôsmich mesiacov tohto roku najviac pasažierov z Bratislavy do Londýna, Dublinu, Berlína, Milána a Moskvy a späť. Lety do Moskvy zabezpečuje letecká spoločnosť Pobeda, do ostatných top štyroch miest letecká spoločnosť Ryanair. Tá ostáva už dlhodobo najväčším leteckým dopravcom na bratislavskom letisku. Za osem mesiacov prepravila z bratislavského letiska a naň už takmer 800-tisíc cestujúcich.

Za osem mesiacov sa na bratislavskom letisku uskutočnilo spolu 17 623 pohybov lietadiel, teda spolu odletov aj pristátí. To predstavuje nárast o 5 % oproti rovnakému obdobiu vlaňajška. Počet pohybov lietadiel v auguste dosiahol 2 752, čo bolo medziročne o 4 % menej. Zároveň od začiatku roka do augusta letisko vybavilo celkovo 14 439 ton leteckého nákladu. Preprava leteckého carga tak medziročne vzrástla o 8 %. V auguste letisko vybavilo 1 652 ton nákladu pri náraste o 15 %.

Letisko v Bratislave v minulom roku vybavilo spolu 1 564 311 cestujúcich a ich počet oproti roku 2014 vzrástol o 15,4 %. Išlo o prvý medziročný nárast pasažierov letiska od roku 2008, kedy jeho bránami prešlo rekordných 2 218 545 ľudí. Minuloročné zvýšenie počtu pasažierov bolo zároveň prvé dvojciferné od roku 2006, kedy ich medziročne pribudlo 46 %. Letisko zároveň zaznamenalo 24 622 pohybov lietadiel, čo bolo medziročne o 14,6 % viac. Objem nákladnej prepravy na bratislavskom letisku vlani dosiahol 21 098 ton a medziročne vzrástol o 8,5 %.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,43 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR spravuje všetky jej akcie od septembra 2014, kedy prevzalo od Fondu národného majetku SR jeho podiel vo výške 50,30 %.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies