Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: ndsas.sk.
12. decembra 2017 14:57 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Platnosť ročnej diaľničnej známky sa zatiaľ meniť nebude

Návrh novely zákona o diaľničnej známke, ktorým chceli poslanci sa stranu Sloboda a Solidarita odstrániť nespravodlivosť pri platnosti ročnej diaľničnej známky, v parlamente neprešiel do druhého čítania.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) – Návrh novely zákona o diaľničnej známke, ktorým chceli poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) odstrániť nespravodlivosť pri platnosti ročnej diaľničnej známky, v parlamente v utorok neprešiel do druhého čítania.

Liberáli žiadali, aby ročná diaľničná známka platila 365 dní od dňa úhrady. Pri zakúpení známky v priebehu roka je totiž jej platnosť kratšia ako rok, keďže platí do konca januára nasledujúceho roka.

Ročná diaľničná známka platí do konca januára nasledujúceho roka, aj keď si ju motorista kúpi uprostred roka. Ilustračné foto: NDS.

Štát vyberá od motoristov navyše takmer tri milióny eur

Poslanec za SaS Miroslav Ivan, jeden z navrhovateľov zmeny platnosti ročnej známky, ako príklad uviedol, že mobilné služby či internet pri objednávaní na rok platia 365 dní od uzavretia zmluvy. Štát podľa neho pri ročných diaľničných známkach nespravodlivo vyberá od motoristov takmer tri milióny eur navyše ročne. „Pri výbere sumy približne 82 až 83 miliónov eur (za všetky diaľničné známky) ročne takto štát vyberá od motoristov navyše 2,8 milióna eur, ktoré zaplatia, ale nevyužívajú,“ priblížil Ivan.

Poslanec a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan. Foto: SITA/Marko Erd.

Nevyužitý potenciál elektronického predaja známok

Za ďalší dôvod, prečo navrhli zmenu zákona o diaľničnej známke, označil zavedenie elektronických diaľničných známok pred dvoma rokmi. „Nevyužívame žiaden potenciál, ktorý nám elektronická podoba známok dáva,“ uviedol poslanec.

Ivan vyslovil ľútosť nad tým, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré už má dostatočné informácie o predaji diaľničných známok, doteraz neurobilo ústretový krok voči motoristom. Pripomenul rastúce výnosy z predaja diaľničných známok v posledných rokoch aj po zavedení elektronizácie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame