Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ameristar.jpg
Foto: Wikipedia / Adam Moreira
8. marca 2019 9:05 Letectvo od menasaDoprava.sk

Pilot za prerušený štart čelil kritike, rozhodol sa však správne

Lietadlo už prekročilo kritickú rýchlosť, pilot ho však napriek tomu zabrzdil. Vyšetrovací úrad skonštatoval, že ak by to nespravil, následky mohli byť katastrofálne.

Kapitán charterového letu prerušil štart napriek tomu, že lietadlo už prekročilo kritickú rýchlosť, pri ktorej už musí vzlietnuť. Rozbehnutý stroj prešiel za koniec štartovacej dráhy, prerazil plot a zastavil sa na vedľajšej ceste.

Incident sa stal v marci 2017 na letisku Willow Run pri americkom Detroite, pripomína agentúra AP. Lietadlo viezlo michiganský basketbalový tím do Washingtonu.

Kapitán Mark Radloff, ktorý lietadlo pilotoval, mal ťažkosti so zdvihnutím do vzduchu. Rozhodol sa preto brzdiť, aj keď vedel, že nemá šancu bezpečne zastaviť.

Zabránil katastrofe

Úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB), ktorý letecké incidenty vyšetruje, mu po dvoch rokoch dal za pravdu. Zaseknuté riadenie znemožnilo lietadlu vzlietnuť. Kapitánovo rozhodnutie nepokúšať sa ďalej o vzlet zrejme zabránilo katastrofe, skonštatoval NTSB.

Tí dvaja piloti spravili všetko správne, keď sa všetko pokazilo,“ zhrnul šéf NTSB Robert Sumwalt.

Basketbalový tím sa do Washingtonu dostal na druhý deň. A turnaj vyhral.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame