Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pellegrini odkázal krajom, aby na opravy ciest najskôr efektívne minuli eurofondy. ILustračné foto: SITA/Viktor Zamborský
16. apríla 2018 18:01 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Pellegrini odkázal krajom, aby na opravy ciest najskôr efektívne minuli eurofondy

Iniciatíva Cesty pre Slovensko žiada od vlády na opravy ciest druhej a tretej triedy 320 miliónov eur.

BANSKÁ BYSTRICA – O konštruktívny dialóg s vládou sa chcú naďalej snažiť predstavitelia iniciatívy Cesty pre Slovensko, ktorá žiada riešiť opravy ciest druhej a tretej triedy na Slovensku. Banskobystrický krajský poslanec Ondrej Lunter tak reagoval na vyjadrenia premiéra Petra Pellegriniho v diskusnej relácii televízie TA3 v nedeľu 15. apríla. Premiér odkázal predsedom krajských samospráv, aby najskôr efektívne minuli 255 miliónov eur z európskych peňazí.

„Banskobystrický kraj má k dispozícii 41 miliónov a nemá hotový ani jeden projekt. Ani v jednom kraji nie je ukončené verejné obstarávanie. Odkazujem našim županom, máte k dispozícii 255 miliónov eur, najprv ukážte, ako ich viete efektívne minúť a potom si sadneme za stôl a budeme hovoriť, koľko vám ako vláda ešte dáme,“ uviedol Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Peniaze krajov spolu s eurofondmi na opravy ciest nestačia

Lunter však vysvetľuje, že rozpočty krajov v kombinácii s eurofondmi na opravy všetkých havarijných úsekov nebudú postačovať. „Je skrátka fakt, že ani prostriedky krajov, ani prostriedky z eurofondov na dobehnutie tohto obrovského technologického dlhu nepostačia. Prostriedky z eurofondov sú určené na väčšie modernizácie ciest, ktoré spĺňajú presné podmienky operačného programu. Len časť ciest II. a III. triedy však tieto podmienky plní a k dispozícii je len obmedzené množstvo financií,“ uviedol Lunter.

Kritický stav ciest v regiónoch by mal byť národnou prioritou

Ako ďalej uviedol poslanec BBSK, požadovaných 320 miliónov eur na tri roky je určených pre tie cesty, ktoré opraviť z fondových prostriedkov jednoducho nie je možné. Ani keby všetky kraje vyčerpali alokované zdroje hneď zajtra, väčšina poškodených ciest stále ostane v nevyhovujúcom a havarijnom stave.

Podľa Luntera sa kritický stav infraštruktúry regiónov Slovenska musí stať národnou prioritou. „Bol by som nerád, keby sa naša iniciatíva skončila zbytočnou mediálnou prestrelkou. Pána premiéra oslovím ešte raz a verím, že nájdeme spoločnú reč – a hlavne spoločné skutky v prospech ľudí žijúcich v regiónoch našej krajiny,“ dodal Lunter.

Poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. Foto: facebook.com.

Kritický stav ciest druhej a tretej triedy na Slovensku podnietil primátorov a poslancov krajských zastupiteľstiev spojiť sa v rámci iniciatívy Cesty pre Slovensko. Vo svojej výzve a liste adresovanom predsedovi vlády žiadali vyčlenenie 320 miliónov eur na cesty druhej a tretej triedy. Spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov a Európskej únie by tak podľa iniciatívy mohli byť v krátkom čase opravené všetky regionálne cesty v havarijnom stave.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame