Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lietadlo Embraer 190 spoločnosti Georgian Airways. Foto: georgian-airways.com.
29. novembra 2017 11:46 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Parlament súhlasil s Dohodou o spoločnom leteckom priestore medzi EÚ a Gruzínskom

Ide o komplexnú dohodu členských štátov EÚ s Gruzínskom o spoločnom leteckom priestore, kde sa nahrádzajú súčasné bilaterálne dohody, respektíve v prípade Slovenska, ktoré bilaterálnu dohodu nemá, sa pravidelné letecké spojenia medzi obomi krajinami budú riadiť touto dohodou.

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – Národná rada SR vyslovila v stredu súhlas s Dohodou o spoločnom leteckom priestore medzi Európskou úniou, jej členskými štátmi a Gruzínskom.

Ide o komplexnú dohodu členských štátov EÚ s Gruzínskom o spoločnom leteckom priestore, kde sa nahrádzajú súčasné bilaterálne dohody daných štátov s Gruzínskom, respektíve v prípade Slovenska, ktoré bilaterálnu dohodu nemá, sa pravidelné letecké spojenia medzi obomi krajinami budú riadiť touto dohodou. Dohoda umožní priame letecké spojenia nielen leteckým dopravcom z Gruzínska alebo SR, ale aj leteckým dopravcom EÚ.

Dohodu podpísali pred siedmimi rokmi

Dohodu podpísali 2. decembra 2010 v Bruseli všetky vtedajšie členské krajiny EÚ, zástupcovia EÚ a Gruzínska. Návrh medzinárodnej zmluvy s Gruzínskom ako pokračovanie horizontálnej dohody o leteckých službách medzi Gruzínskom a Európskym spoločenstvom, platnej od marca 2008, bol na základe mandátu Európskej komisie na rokovanie iniciovaný 5. marca 2010.

Ilustračné foto: Pixabay.com.

Dohoda dáva možnosť Gruzínsku pripojiť sa na existujúcu mnohostrannú dohodu krajín EÚ v oblasti spoločného európskeho leteckého priestoru, ktorá bola podpísaná v Luxemburgu 9. júna 2006.

Prezident SR vyjadril súhlas s podpisom dohody medzi EÚ a Gruzínskom s výhradou ratifikácie 29. novembra 2010. Vláda SR schválila návrh na vyslovenie súhlasu s dohodou 30. novembra 2016.

Spojenie medzi Bratislavou a Tbilisi zabezpečia Georgian Airways

Bratislava bude mať nové priame letecké spojenie s metropolu Gruzínska Tbilisi. Ako nedávno informovalo Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, pravidelnú linku začne prevádzkovať gruzínska letecká spoločnosť Georgian Airways od 27. marca budúceho roka dvakrát týždenne, v utorok a piatok. Ide o nového leteckého prepravcu na bratislavskom letisku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame