Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister dopravy Arpád Érsek chce niektorých ľudí zviezť do práce vládnym autom. Ilustračné foto: pixabay.com.
15. augusta 2016 14:21 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Brecely odmieta spoluprácu s firmou Process Management

Minister dopravy Roman Brecely požiadal generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Róberta Auxta o ukončenie spolupráce s uvedenou firmou v súvislosti s plánovanou zákazkou na poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby. Minister svoj postoj zdôvodnil tým, že spomínaná spoločnosť zabezpečovala sporné verejné obstarávanie pre prevádzku kompy Vojka – Kyselica.

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) odmieta ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou Process Management, s. r. o. v rámci rezortu. Ako informoval v pondelok na mimoriadnom brífingu, požiadal už generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. Róberta Auxta o ukončenie spolupráce s uvedenou firmou v súvislosti s plánovanou zákazkou na poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby. Minister svoj postoj zdôvodnil tým, že spomínaná spoločnosť zabezpečovala sporné verejné obstarávanie pre prevádzku kompy Vojka – Kyselica.

„Oficiálne som požiadal generálneho riaditeľa NDS o ukončenie spolupráce s touto spoločnosťou,“ povedal Brecely. Auxtovi pritom udelil symbolickú „žltú kartu“. Dôvodom rozhodnutia podľa ministra nie sú právne, ale morálne problémy pre podiel spoločnosti v kauze kompa. „Podľa mojich zásad a etiky táto spoločnosť nemá čo robiť vo verejnej správe,“ uviedol minister. Uvedená spoločnosť podľa neho chcela postupovať tzv. rokovacím konaním bez zverejnenia, teda obídením klasického verejného obstarávania. „Národná diaľničná spoločnosť bude postupovať v zmysle nariadenia ministra dopravy Romana Brecelyho,“ zareagovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Brecely upozornil, že všetci riaditelia v rámci rezortu sú zodpovední, aby nastavili kontrolné mechanizmy vo svojich spoločnostiach tak, aby sa im niečo podobné nestávalo. „Pokiaľ to budem musieť riešiť ja, tak potom si budú musieť položiť otázku, na čo sú tam?“ povedal Brecely. Minister na brífingu reagoval na tlačovú besedu hnutia OĽaNO.

NDS zdôvodnila výber firmy časovou tiesňou a nutnosťou zabezpečiť kontinuitu

Opozícia sa obáva plánovaného biznisu ministerstva dopravy. Ako povedala na pondelňajšej tlačovej besede poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa chystá „podarovať“ firme Process Management 2,6 milióna eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby. Remišová upozornila, že firma bola vybraná bez verejného obstarávania. Zároveň pripomenula, že spoločnosť Process Management riadila aj verejné obstarávanie v prípade predraženej kompy a bola zapojená aj do zavádzania elektronického mýta.

Národná diaľničná spoločnosť ako dôvody na výber firmy uvádza časovú tieseň i nutnosť zabezpečiť kontinuitu. Remišovej dôvody, prečo nebola spoločnosť vybratá transparentne, vyznievajú podľa NDS smiešne. „Neriešenie tejto služby v krátkom čase môže znamenať komplikácie. Spoločnosť disponuje unikátnym know-how, ktoré je nevyhnutne potrebné,“ uvádza NDS v stanovisku. Podľa nej z technických dôvodov nevie žiadna iná firma poskytnúť požadované služby.

Poslanec NR SR Gábor Grendel z OĽaNO sa pýta, ako NDS zistila, že žiadna iná firma nie je schopná poskytnúť výhodnejšiu ponuku štátu a oveľa lacnejšie.
Process Management sa údajne podieľal na rokovaniach Slovenska s Európskou komisiou. „Prečo externý poradca rokuje s EÚ, keď rokovania by mali byť výlučne v kompetencii daného rezortu? Je správne, aby sa títo ľudia podieľali na poradenstve pre štát?“ pýta sa Remišová.

Poslanci z OĽaNO pre výber firmy podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie aj na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Minister dopravy šokoval spoločnosť Process Management

Spoločnosť Process Management je podľa slov jej konateľa Petra Vargu z vyjadrení ministra Brecelyho v šoku. „Viac než sedem rokov poskytujeme odborné technické poradenstvo v rezorte dopravy a nikdy nebola voči našej spoločnosti vznesená akákoľvek námietka voči odbornosti alebo výsledkom práce, ktoré boli mnohokrát pripravované práve pre ministerstvo aj v gescii ministra Brecelyho,“ uviedol v stanovisku Varga.

Podľa neho predmetné verejné obstarávanie začala NDS, ktorá takto prejavila záujem o pokračovanie vzájomnej spolupráce. Rozhodnutie ministra o prerušení spolupráce s firmou považuje za emocionálne, s absenciou akejkoľvek odbornej argumentácie a založené na nepresných a nepravdivých tvrdeniach o vzťahu spoločnosti k verejnému obstarávaniu na prevádzku kompy Vojka. „Naša spoločnosť totiž dlhodobo odmieta akékoľvek podozrenia o údajných pochybeniach, pretože sme v zmysle zákona o verejnom obstarávaní len zabezpečovali procesné úkony a nemali sme absolútne žiadny vplyv na akékoľvek vecné rozhodnutia smerujúce k uzatvoreniu zmluvy,“ zdôraznil Varga.

Podľa neho na základe takýchto nepodložených tvrdení nie je a priori možné diskvalifikovať Process Management z „pôsobenia na trhu, účasti v hospodárskej súťaži, ako ani poškodzovať dobré meno našej spoločnosti založené na dlhoročnom poskytovaní kvalitných služieb desiatkam klientov, vrátane ministerstva dopravy a NDS,“ uzavrel Varga.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies