Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2016 13:33 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Okresné úrady už posielajú pokuty za jazdu bez e-známky

Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odvtedy, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov od porušenia povinnosti. Počíta s tým novela zákona o diaľničnej známke účinná od začiatku novembra. V novembri môžu byť podľa ministerstva dopravy rozosielané len rozkazy za obdobie do 31. októbra. Bez elektronickej diaľničnej známky jazdilo doteraz 909 tisíc vozidiel, z toho 600 tisíc zahraničných. 

Okresné úrady už začínajú posielať vodičom automobilov prvé rozhodnutia o uložení pokuty za jazdu bez úhrady elektronickej diaľničnej známky. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odvtedy, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov od porušenia povinnosti. Počíta s tým novela zákona o diaľničnej známke účinná od začiatku novembra.

V novembri budú poslané pokuty do konca októbra

„Keďže novelou zákona sa pristúpilo k pokutovaniu jednou pokutou za všetky porušenia v priebehu jedného kalendárneho mesiaca, resp. jednou pokutou za obdobie do 31. októbra, tak v priebehu novembra môžu byť rozosielané len rozkazy za obdobie 1. januára až 31. októbra 2016.

Predpokladaný príjem z pokút závisí od platobnej disciplíny pokutovaných, keďže v prípade rýchlej úhrady pokuty sa jej výška znižuje. Pokuty uložené za priestupky a správne delikty sú príjmom štátneho rozpočtu,“ uviedlo oddelenie pre komunikáciu s médiami a verejnosťou na ministerstve dopravy.

Pokuta pri úhrade do pätnástich dní je sto eur

Pokuty za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez elektronickej diaľničnej známky sa znížili z tristo na 150 eur. Prevádzkovatelia motorových vozidiel do 3,5 tony zaplatia sto eur pri úhrade pokuty do pätnástich dní. Vodiči bez zaplatenia známky budú môcť dostať pokutu raz za mesiac, a nie za každý deň, ako predpokladal zákon.

Ak vodič dostane opäť pokutu v priebehu dvanástich mesiacov a dodatočne si zakúpi diaľničnú známku, ďalšiu sankciu nebude musieť zaplatiť. Novela počíta s jednorazovou pokutou 150 eur aj spätne pre všetky tieto priestupky zaznamenané doteraz kamerovým systémom Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS).

Bez úhrady známky išlo vyše deväťstotisíc áut, dve tretiny zo zahraničia

„Systém NDS doposiaľ zaznamenal približne 309 tisíc domácich a 600 tisíc zahraničných vozidiel, u ktorých je podozrenie, že porušili zákonnú povinnosť, a teda jazdili po spoplatnených úsekoch bez elektronickej diaľničnej známky,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Keby každý z majiteľov týchto 909 tisíc vozidiel zaplatil pokutu 150 eur, išlo by o celkovú sumu 136,35 mil. eur. V prípade úhrady pokuty sto eur by štát získal 90,9 mil. eur.

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že napriek zníženiu výšky pokút každý, kto porušil zákon, bude sankcionovaný. Aktuálnu výšku pokuty považuje za dostatočne motivujúcu na to, aby vodiči dodržiavali zákon. Elektronický systém kontroly diaľničných známok dokáže podľa rezortu identifikovať a zachytiť prakticky každého, kto po diaľniciach a rýchlostných cestách jazdí a neplatí za ne.

„Kamerový systém NDS zachytáva všetky vozidlá na vstupoch a výstupoch z diaľnice alebo rýchlostnej cesty,“ uviedlo ministerstvo dopravy s tým, že na spoplatnených úsekoch nie je miesto, kde by sa vodič napojil bez zaznamenania.

Ministerstvo dopravy hľadá spôsoby vymáhania pokút od cudzincov

Problémy sú s vymáhaním pokút od zahraničných vodičov. Ministerstvo dopravy hľadá spôsoby a analyzuje možnosti automatického vymáhania pokút za užívanie spoplatnených úsekov od zahraničných vozidiel bez platnej diaľničnej známky, ktoré by mohlo použiť aj v našich podmienkach.

„V súčasnosti na európskej úrovni, teda nielen v SR, chýba spôsob legálneho získavania údajov o držiteľoch vozidiel zo zahraničia. Minister dopravy Árpád Érsek otvorí túto tému na európskej úrovni na rokovaniach v Bruseli,“ dodal rezort dopravy.

Ročná známka by mala platiť dvanásť mesiacov od zaplatenia

Ročná diaľničná známka by v budúcnosti mala platiť dvanásť mesiacov od zakúpenia a nielen v jednom kalendárnom roku, resp. do 31. januára nasledujúceho roka. Ministerstvo dopravy nad touto zmenou uvažuje, ale zatiaľ nerozhodlo.

„Systém spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest pre osobné vozidlá prešiel veľkou zmenou, na ktorú si museli zvyknúť vodiči a NDS potrebovala čas, aby mohla lepšie zanalyzovať túto zmenu k svojim príjmom. V súčasnosti sa tieto dáta finalizujú a téma prechodu z kalendárneho na technický rok je predmetom rokovaní,“ uzavrelo ministerstvo dopravy.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies