Odbory v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením ŽSR predložili nový návrh na zvýšenie miezd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
železnice - trať
Ilustračné foto: pixabay.com.

Odborové organizácie v Železniciach Slovenskej republiky žiadajú nárast miezd o 6 % pre tarifné triedy 1 až 13 a o 4 % pre tarifné triedy 14 až 20 pri zachovaní objemu prémií ako v minulom roku s platnosťou od 1. februára 2017.

Odborové organizácie v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) vo štvrtok predložili nový návrh na zvýšenie miezd. Žiadajú nárast miezd o 6 % pre tarifné triedy 1 až 13 a o 4 % pre tarifné triedy 14 až 20 pri zachovaní objemu prémií ako v minulom roku s platnosťou od 1. februára 2017. Odbory v ŽSR sú od 22. decembra 2016 v štrajkovej pohotovosti a pôvodne chceli zvýšenie miezd o 6 %, čiže o 43,2 eura a zachovanie objemu prémií z minulého roku pre všetkých zamestnancov.

„ŽSR trvajú na svojom návrhu zvýšiť všetkým zamestnancom zmluvnú mzdu o 30 eur (o 4,7 %), čo je zo strany zamestnávateľa celkovo už piaty návrh na zvýšenie tarifných miezd, a zachovanie objemu prémií z roku 2016 pre vybrané typové pozície zamestnancov v prevádzke,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Tento návrh si vyžiada zvýšenie osobných nákladov oproti plánu v objeme 8,9 mil. eur za rok.

Vo vyjednávaní ŽSR a odborov zostávajú otvorené tri body

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením ŽSR a dvanástimi odborovými organizáciami pokračovalo vo štvrtok druhým kolom pred sprostredkovateľom. Z troch bodov, ktoré stále ostávajú otvorené, obe strany dospeli v jednom bode ku kompromisu, v druhom sa napriek novému návrhu zo strany ŽSR zatiaľ nezhodli. V najdôležitejšom bode, otázke nárastu miezd, zástupcovia odborových organizácií prišli so spomínaným novým návrhom.

„Rokovanie bolo vecné a slušné, každá zo strán predložila svoje argumenty. Posledný návrh odborových organizácií musíme podrobne rozobrať, prepočítať, čo to znamená pre ŽSR v celkovom finančnom vyjadrení,“ povedal generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy. „Až potom budeme vedieť k tomuto návrhu zaujať stanovisko,“ dodal s tým, že verí, že rokovania napokon prinesú kompromisné riešenie, prijateľné pre obe strany.

Ďalšie spoločné rokovanie pred sprostredkovateľom bude pokračovať budúci týždeň. Počas 30 dní vyjednávania pred sprostredkovateľom, ktorého určilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, by mali obe strany dospieť k spoločnému riešeniu, lehotu je možné so súhlasom oboch strán predĺžiť. Odborové organizácie sa musia počas tejto doby zdržať štrajku, ako aj akýchkoľvek výziev, či petícií o príprave štrajku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky