Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/DPB.
3. mája 2019 8:01 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Odborári z Dopravného podniku Bratislava vstúpili do štrajkovej pohotovosti

Dopravný podnik nesúhlasí s návrhom odborárov na zvýšenie platov

Tím odborových organizácií v Dopravnom podniku Bratislava a.s. (DPB) vstúpil od 1. mája do štrajkovej pohotovosti. DPB ako zamestnávateľ totiž nie je ochotný akceptovať požiadavky zástupcov zamestnancov.

Tí požadujú zvýšiť mzdové tarify všetkým zamestnancom DPB v kategórii R a vodičom Mestskej hromadnej dopravy (MHD) pre rok 2019 minimálne o 1,20 eura na hodinu. Takisto chcú zvýšiť hodinové tarify pri individuálnych mzdách o 1,20 eura na hodinu. Informovala o tom hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Martina Nemetková.

Odborové organizácie rokovali s DPB v niekoľkých kolách kolektívneho vyjednávania o zvýšení miezd pre zamestnancov. Požiadavky odborárov však DPB neakceptuje a navrhuje zvýšenie platov o 0,10 eur za odpracovanú hodinu.

Euro_vzory.jpg
Foto: Pixabay.com

DPB: Požiadavky odborov sú neúnosné

„Doposiaľ nové vedenie uskutočnilo deväť stretnutí vedenia s odborovými organizáciami pôsobiacimi v DPB, a.s. Predstavy odborárov sú na úrovni ďalšieho rastu v rozmedzí 16 – 20 percent, čo je pre ekonomickú stabilitu podniku neúnosné a ohrozilo by to fungovanie podniku. Treba povedať, že mzdy vodičov MHD v Bratislave sú najvyššie spomedzi všetkých porovnávaných mestských dopravných podnikov,“ uvádza v stanovisku Dopravný podnik Bratislava.

Odborári v DPB vstúpili do štrajkovej pohotovosti z rovnakého dôvodu ako ich kolegovia z Prešova a Košíc ešte v apríli a marci. Ak sa do 9. mája odborové organizácie a zamestnávateľ nedohodnú na zvyšovaní platov, pristúpia odborové organizácie k vyhláseniu štrajku.

Podľa vyjadrenia DPB vyhlásenie štrajkovej pohotovosti žiadnym spôsobom neovplyvní chod MHD v Bratislave.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame