Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
11. augusta 2016 16:58 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Obnovenú cestu pri Ružovej Osade odovzdali do užívania

Rekonštrukcia cesty prvej triedy I/50 pri Ružovej Osade medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou stála 5,57 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, práce trvali od apríla minulého roka. Zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Skanska SK.

Komplexne zrekonštruovaný nebezpečný úsek cesty prvej triedy I/50 pri Ružovej Osade medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou vo štvrtok odovzdali do užívania motoristom. Zmluvná cena prác trvajúcich od apríla minulého roka predstavovala 5,57 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (6,68 mil. eur vrátane dane).

Rekonštrukcia cesty v dĺžke 1,6 kilometra a spolu s obnovou živičných krytov 2,1 km bola financovaná z peňazí Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava 2007 – 2013. Ako informovala stavebná spoločnosť Skanska SK, a. s., ktorá rekonštrukciu cesty vykonala, investorom projektu na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti premávky bola Slovenská správa ciest.

Nehodová lokalita pri Ružovej Osade sa nachádza na ceste I/50, ktorá je súčasťou hlavného južného ťahu Zvolen – Košice a spojnicou medzi východným a západným regiónom. Uvedený úsek bol miestom vážnych dopravných nehôd. Komplexne zrekonštruovaný a zmodernizovaný cestný úsek umožní šoférom bezpečnejšiu a plynulejšiu jazdu a zamedzí tvoreniu kolón.

Pribudla nová križovatka, mosty a vjazdy do obytných zón

„Novovybudovaná cesta má bezpečnejšie zväčšené polomery smerových a výškových oblúkov. Na rekonštruovanom úseku pribudla nová križovatka, dva nové mosty cez miestne potoky a nové vjazdy do priľahlých obytných zón. Cestujúcim budú slúžiť dve novopostavené autobusové zastávky, chodníky popri hlavnej ceste a prechody pre chodcov s osvetlením,“ povedal stavbyvedúci spoločnosti Skanska SK Anton Hečko. „Pribudli nové bezpečné zvodidlá, ako aj dopravné značenie a vodiace zariadenia. Rekonštrukcia zahŕňala aj vybudovanie novej cestnej kanalizácie a troch nových staníc odvádzačov ropných látok,“ dodal.

Hoci rekonštruovaný úsek celkovo meria len o niečo viac ako dva kilometre, išlo o komplexnú stavbu, ktorá si vyžiadala i vybudovanie dočasnej obchádzkovej trasy či preložku existujúcich nadzemných a podzemných inžinierskych sietí. Upravovali sa i vodné toky miestnych potokov, svahy a násypy novej cesty. Pôda získaná z terénnych úprav sa použila na následnú rekultiváciu opustených úsekov cesty.

Spoločnosť Skanska SK, a. s. so sídlom v Bratislave funguje pod týmto menom od 1. apríla 2010 po zlúčení piatich firiem a prostredníctvom štyroch závodov pokrýva všetky segmenty stavebníctva. Skanska však pôsobí na Slovensku od roku 1999. Spoločnosť má základné imanie 1,66 mil. eur a jej akcionárom je spoločnosť Skanska, a. s., jej organizačná zložka na Slovensku má sídlo v Prievidzi.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies