Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obnovenú cestu pri Ružovej Osade odovzdali do užívania

Ilustračné foto: Pixabay.com

Rekonštrukcia cesty prvej triedy I/50 pri Ružovej Osade medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou stála 5,57 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, práce trvali od apríla minulého roka. Zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Skanska SK.

Komplexne zrekonštruovaný nebezpečný úsek cesty prvej triedy I/50 pri Ružovej Osade medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou vo štvrtok odovzdali do užívania motoristom. Zmluvná cena prác trvajúcich od apríla minulého roka predstavovala 5,57 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (6,68 mil. eur vrátane dane).

Rekonštrukcia cesty v dĺžke 1,6 kilometra a spolu s obnovou živičných krytov 2,1 km bola financovaná z peňazí Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava 2007 – 2013. Ako informovala stavebná spoločnosť Skanska SK, a. s., ktorá rekonštrukciu cesty vykonala, investorom projektu na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti premávky bola Slovenská správa ciest.

Nehodová lokalita pri Ružovej Osade sa nachádza na ceste I/50, ktorá je súčasťou hlavného južného ťahu Zvolen – Košice a spojnicou medzi východným a západným regiónom. Uvedený úsek bol miestom vážnych dopravných nehôd. Komplexne zrekonštruovaný a zmodernizovaný cestný úsek umožní šoférom bezpečnejšiu a plynulejšiu jazdu a zamedzí tvoreniu kolón.

Pribudla nová križovatka, mosty a vjazdy do obytných zón

„Novovybudovaná cesta má bezpečnejšie zväčšené polomery smerových a výškových oblúkov. Na rekonštruovanom úseku pribudla nová križovatka, dva nové mosty cez miestne potoky a nové vjazdy do priľahlých obytných zón. Cestujúcim budú slúžiť dve novopostavené autobusové zastávky, chodníky popri hlavnej ceste a prechody pre chodcov s osvetlením,“ povedal stavbyvedúci spoločnosti Skanska SK Anton Hečko. „Pribudli nové bezpečné zvodidlá, ako aj dopravné značenie a vodiace zariadenia. Rekonštrukcia zahŕňala aj vybudovanie novej cestnej kanalizácie a troch nových staníc odvádzačov ropných látok,“ dodal.

Hoci rekonštruovaný úsek celkovo meria len o niečo viac ako dva kilometre, išlo o komplexnú stavbu, ktorá si vyžiadala i vybudovanie dočasnej obchádzkovej trasy či preložku existujúcich nadzemných a podzemných inžinierskych sietí. Upravovali sa i vodné toky miestnych potokov, svahy a násypy novej cesty. Pôda získaná z terénnych úprav sa použila na následnú rekultiváciu opustených úsekov cesty.

Spoločnosť Skanska SK, a. s. so sídlom v Bratislave funguje pod týmto menom od 1. apríla 2010 po zlúčení piatich firiem a prostredníctvom štyroch závodov pokrýva všetky segmenty stavebníctva. Skanska však pôsobí na Slovensku od roku 1999. Spoločnosť má základné imanie 1,66 mil. eur a jej akcionárom je spoločnosť Skanska, a. s., jej organizačná zložka na Slovensku má sídlo v Prievidzi.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. augusta 2016Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...