Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
5. augusta 2016 15:09 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Obnova cesty I. triedy Smilno – Svidník stála 21 mil. eur

Cena rekonštrukcie cesty prvej triedy I/77 Smilno – Svidník sa z pôvodnej zmluvnej ceny 20,34 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty zvýšila o 627 tis. eur. Slovenská správa ciest zdôvodnila úpravu ceny nevyhnutnými stavebno-technickými úpravami na zabezpečenie požadovaných technicko-kvalitatívnych parametrov stavby. 

Rekonštrukcia cesty prvej triedy I/77 Smilno – Svidník v dĺžke takmer 26 kilometrov stála 17,47 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (20,96 mil. eur vrátane dane). Oproti pôvodnej zmluvnej cene 16,95 mil. eur bez dane (20,34 mil. eur s daňou) sa náklady na uskutočnenie stavebných prác zvýšili o 522,3 tis. eur bez dane (626,76 tis. eur s daňou).

Slovenská správa ciest (SSC) zdôvodnila úpravu ceny nevyhnutnými stavebno-technickými úpravami na zabezpečenie požadovaných technicko-kvalitatívnych parametrov stavby.

Cestu zrekonštruovalo združenie spoločností FIRESTA – Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s. Brno a SLOV – VIA, s. r. o. Poprad. Cestári uzatvorili zmluvu s uvedeným združením v januári minulého roka na základe výsledku užšej súťaže vyhlásenej v máji 2014. Predpokladaná cena stavebných prác bola 21,95 mil. eur bez dane (26,34 mil. eur vrátane dane).

Ponuky predložilo deväť uchádzačov. Realizácia zákazky bola pôvodne plánovaná na 420 dní, teda štrnásť mesiacov, napokon sa podľa cestárov predĺžila na 568 dní, čiže devätnásť mesiacov.

Slovenská správa ciest je samostatná rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom dopravy k 1. januáru 1996. Spravuje cesty I. triedy a vykonáva pre ne investičnú činnosť. Generálne riaditeľstvo SSC je v Bratislave, štyri regionálne organizačné zložky majú zastúpenie v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach.

Investičná výstavba a správa ciest (IVSC) Bratislava má na starosti cesty I. triedy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, IVSC Žilina v Žilinskom a Trenčianskom kraji, IVSC Banská Bystrica v Banskobystrickom kraji a IVSC Košice v Košickom a Prešovskom kraji.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies