Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zástupca štátnej spoločnosti MH Invest Viktor Stromček. Foto: SITA/Martin Havran.
9. októbra 2018 16:25 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Obchvat Dražoviec má byť hotový koncom októbra

Výstavba dopravnej infraštruktúry pre strategický park, v ktorom je najväčším investorom automobilka Jaguar Land Rover, pokračuje podľa harmonogramu. 

Obchvat nitrianskej mestskej časti Dražovce má byť hotový koncom októbra. Pre agentúru SITA to povedal Viktor Stromček zo štátnej spoločnosti MH Invest, ktorá stavia Strategický park Nitra. Obchvat je súčasťou väčšieho balíka výstavby cestnej infraštruktúry v okolí Nitry. Spolu 31 kilometrov nových alebo rekonštruovaných ciest buduje za 223 miliónov eur vrátane DPH združenie Infraštruktúra Nitra, ktoré vytvorili spoločnosti Doprastav, a.s. a Strabag, s.r.o.

Výstavba dopravnej infraštruktúry pre strategický park, v ktorom je najväčším investorom automobilka Jaguar Land Rover, pokračuje podľa Stromčeka podľa harmonogramu. Do užívania už bola odovzdaná nová cesta, ktorá vedie popri strategickom parku zo západnej strany. „Boli vybudované pripojenia na R1 v oboch smeroch tak, aby sme odklonili kamiónovú dopravu alebo akúkoľvek dopravu, ktorá ide do parku od bežnej komunikácie,“ uviedol Stromček.

Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.
Zámerom je odľahčiť dopravu

V súčasnosti sa ešte robia niektoré kruhové križovatky. „Zároveň sa ešte aj projektuje nejaká dodatočná infraštruktúra. Všetko smeruje k tomu, aby sme odľahčili dopravu, ktorá je tu v niektorých momentoch už veľmi kritická a samozrejme, aby aj ľudia, ktorí žijú v tomto regióne, mohli čo najjednoduchšie cestovať,“ dodal Stromček. Slovensko sa podľa neho poučilo z výstavby predchádzajúcich priemyselných parkov. Ako podotkol, v Žiline najprv vznikol veľký priemyselný park a infraštruktúra sa riešila až dodatočne. V Nitre to má byť naopak.

Terminál bude využívať najmä Jaguar

V pondelok otvorili Železnice Slovenskej republiky Terminál intermodálnej prepravy Lužianky, ktorý bude využívať najmä Jaguar Land Rover, ale aj iné firmy na skladovanie a expedovanie svojej produkcie. Drvivá väčšina áut, ktoré zídu z výrobných liniek v Jaguari, sa bude vyvážať železničnou dopravou zo závodu ďalej do sveta práve cez tento terminál. Stromček zdôraznil, že toto tiež pomôže odľahčiť cestnú dopravu. „Už dnes chodí okolo Dražoviec viac ako desaťtisíc áut denne,“ povedal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame