Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nové vozidlá mestskej hromadnej dopravy v Bratislave sú plne klimatizované. SITA/Marko Erd.
4. augusta 2016 10:54 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Obce a mestá sa môžu opäť hlásiť do Európskeho týždňa mobility

Prihlásené samosprávy v kampani vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy ako chôdza, bicykel či hromadná doprava a prijímajú opatrenia, ktoré to umožnia.

S cieľom spopularizovať iné formy dopravy, ako je individuálna automobilová doprava, Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis vyzývajú samosprávy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý sa aj tento rok uskutoční 16. až 22. septembra. Mestá a obce majú opäť možnosť zapojiť sa do najväčšej kampane na svete zameranej na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách.

“Motto aktuálnej kampane ETM 2016 je Inteligentná a udržateľná mobilita – Investícia do Európy,” uvádza Alica Kučerová zo Slovenskej agentúry životného prostredia. Prihlásené samosprávy v kampani vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy ako chôdza, bicykel či hromadná doprava.

Zároveň ETM podporuje zriaďovanie peších zón a iných opatrení, ktoré z verejných priestranstiev miest a obcí pomáhajú vytláčať nadmernú automobilovú dopravu. To má prispieť k zníženiu množstva emisií oxidu uhličitého v ovzduší.

O možnostiach a podmienkach registrácie do kampane ETM 2016 sa samosprávy dozvedia viac na webovej stránke www.eurotm.sk. Obce a mestá, ktoré sa zapoja do kampane, si môžu vybrať aspoň jednu z troch okruhov aktivít. Môžu sa rozhodnúť pre prijímanie trvalých opatrení, ktoré prispejú k postupnému prechodu od prepravy osobným vozidlom na ekologickejší dopravný prostriedok (napríklad vybudovanie pruhu pre cyklistov, rozšírenie chodníkov).

„Môžu sa tiež zapojiť do Dňa bez áut 22. septembra alebo vyčleniť jednu či viaceré zóny v meste výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu,” dopĺňa Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis. Samosprávy, ktoré sa zapoja do všetkých troch aktivít, sa môžu uchádzať o cenu Európskeho týždňa mobility. Obce a mestá môžu získať aj národnú cenu ETM 2016, a to v kategóriách aktívna samospráva, efektívne trvalé opatrenie a originálna aktivita.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame