Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko Bratislava
Terminál Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
17. októbra 2018 19:25 Letectvo od Nasa DopravaSITA

O podobe ďalšej prevádzky bratislavského letiska rozhodne vláda

Ministerstvo dopravy a výstavby SR má predložiť koncesnú stratégiu o fungovaní bratislavského letiska na rokovanie vlády do konca tohto roka.

O podobe budúcej prevádzky Letiska M. R. Štefánika v Bratislave rozhodne vláda. Ministerstvo dopravy a výstavby SR má predložiť koncesnú stratégiu o fungovaní bratislavského letiska na rokovanie vlády do konca tohto roka.

„Ministerstvo dopravy a výstavby v súčasnosti pracuje na aktualizácii koncesnej stratégie, ktorá posudzuje možné varianty smerovania nášho najväčšieho letiska s cieľom zabezpečiť jeho ďalší rozvoj. Hneď po jej dopracovaní bude predložená na rokovanie vlády, ktorá rozhodne o definitívnej stratégii rozvoja bratislavského letiska,“ informovala agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Malo by to byť výhodné pre štát

Počet cestujúcich na letisku v hlavnom meste SR sa pravidelne zvyšuje a v tomto roku by malo vybaviť viac ako dva milióny osôb. „Je preto dôležité zvážiť všetky možnosti, ktoré nám letisko ponúka. Dôležité je, aby to bolo výhodné pre štát a zároveň aby letisko naďalej rástlo, zlepšovali sa jeho služby a pribudli možné investície,“ uviedla Ducká. Konečné slovo však podľa nej bude mať vláda.

Bratislavské letisko sa k možnostiam svojej ďalšej prevádzky nevyjadrilo. „Rozhodovanie o ďalších krokoch v súvislosti s Letiskom M. R. Štefánika je plne v kompetencii jediného akcionára, ktorým je Slovenská republika v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Odletová časť bratislavského letiska. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
Možnosť prevádzky formou koncesie

O bratislavskom letisku hovoril začiatkom tohto týždňa aj premiér Peter Pellegrini po rokovaní s ministrom dopravy a výstavby Arpádom Érsekom. Ako avizoval, vládu čaká definitívne rozhodnutie o bratislavskom letisku, pričom jednou z možností je výber zahraničného prevádzkovateľa formou koncesie s podmienkou veľkých investícií.

„Letisko bude do budúcna musieť investovať značnú časť peňazí. Bude na rozhodnutí štátu, či tak urobí z vlastných zdrojov, alebo po vzore štandardných medzinárodných veľkých letísk môže zveriť správu tohto letiska do rúk profesionálnej medzinárodnej spoločnosti, ktorá možno ešte zvýši objem prepravy tovaru, ľudí,“ povedal Pellegrini.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: SITA/Branislav Bibel.
Nepôjde o privatizáciu letiska

Predseda vlády upozornil, že v žiadnom prípade nepôjde o privatizáciu letiska, keďže patrí k prioritnému infraštruktúrnemu majetku štátu. „Nie je možné a nikdy nedovolíme, aby ho vlastnila tretia osoba. Navždy bude v rukách štátu, ale o prevádzke môžeme hovoriť. Či je štát schopný ho prevádzkovať rovnako efektívne a platiť veľké investičné náklady, alebo tak urobí už možno nejaký koncesionár, ktorý by mohol vzísť z veľkého medzinárodného tendra,“ povedal Pellegrini s tým, že o tom ešte bude rokovať vláda.

Nové investičné príležitosti

Súčasná vládna koalícia sa v programovom vyhlásení na roky 2016 až 2020 zaviazala, že v spolupráci so strategickým partnerom pripraví podmienky pre zriadenie národného leteckého dopravcu. To by malo zabezpečiť pravidelné letecké spojenie Slovenska s najvýznamnejšími leteckými uzlami v Európe a hlavného mesta s regionálnymi letiskami. „Dôležitou súčasťou strategického partnerstva bude rozvoj Letiska M. R. Štefánika a vytvorenie nových investičných a podnikateľských príležitostí,“ vyplýva z vládneho programu.

Lietadlo spoločnosti Ryanair na bratislavskom letisku. Foto: bts.aero.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame