Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie úseku R2 Ruskovce -Pravotice. Zľava: predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Bašška, minister dopravy Árpád Érsek a primátor mesta Bánovce nad Bebravou Marián Chovanec . Foto: SITA/Tomᚹ Somr
6. októbra 2016 15:27 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Nový úsek R2 pri Bánovciach nad Bebravou už slúži motoristom

Desaťkilometrový obchvat Bánoviec nad Bebravou odovzdala Národná diaľničná spoločnosť do prevádzky po takmer troch rokoch výstavby. Keďže ide o osamotený úsek rýchlostnej cesty vybudovaný v polovičnom profile, táto cesta podľa ministerstva dopravy zatiaľ nebude spoplatnená pre osobné autá. Ide o prvý vybudovaný úsek R2 medzi Trenčínom a Prievidzou.

Nový úsek rýchlostnej cesty R2 Ruskovce – Pravotice v dĺžke desať kilometrov a polovičnom profile je už otvorený pre motoristov. Obchvat Bánoviec nad Bebravou odovzdala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vo štvrtok do prevádzky po takmer troch rokoch výstavby. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja informovalo, že ide o osamotený úsek rýchlostnej cesty vybudovaný v polovičnom profile, preto táto cesta zatiaľ nebude spoplatnená pre osobné autá.

Prvý postavený úsek R2 medzi Trenčínom a Prievidzou

Minister dopravy Árpád Érsek (Most – Híd) vyzdvihol, že sa podarilo vybudovať prvý úsek rýchlostnej cesty medzi Trenčínom a Prievidzou. „Obchvat najviac pomôže obyvateľom Bánoviec, ktorých veľmi zaťažuje tranzitná doprava. Verím, že využívaním novej cesty sa v meste zvýši plynulosť dopravy, zníži nehodovosť a pomôže to aj životnému prostrediu,“ povedal Érsek počas otvorenia úseku R2.

Výstavba obchvatu Bánoviec nad Bebravou trvala od začiatku roka 2014

Výstavba úseku R2 Ruskovce – Pravotice trvala od začiatku roka 2014, zmluvná cena bola 88,18 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (105,82 mil. eur vrátane dane). Cesta bola spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Doprava 2007 – 2013, príspevok Európskej únie dosiahol 46,864 mil. eur. Zhotoviteľom stavby bola spoločnosť Inžinierske stavby, a. s. Košice. Úsek mal byť odovzdaný do užívania pôvodne v máji, neskôr v auguste. Na predĺženie lehoty výstavby R2 pri Bánovciach mali vplyv zosuvy pôdy.

Projektovanie a realizácia dodatočných prác pre napojenie zariadení pre elektronické diaľničné známky na základe pokynu na zmenu mali vplyv na zvýšenie ceny diela o 515,8 tis. eur bez dane. Je to však súčasťou sumy 8,02 mil. eur na nepredvídateľné náklady tvoriace rezervu 10 % zo zmluvnej ceny. Zostatok nepredvídateľných nákladov predstavuje 7,5 mil. eur.

Úsek R2 môže využiť denne do 10 tisíc áut, vodiči ušetria štyri minúty

„Podľa sčítania dopravy prešlo v roku 2010 po ceste prvej triedy I/9 okolo 15 tisíc vozidiel za 24 hodín, pričom podiel nákladnej dopravy tvoril približne jednu pätinu vozidiel. Úsek R2 Ruskovce – Pravotice preberie na seba významnú časť objemu dopravy,“ informovala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. „Predpokladá sa, že denne po ňom prejde do 10 tisíc vozidiel. Vodiči jazdou po desaťkilometrovom obchvate ušetria štyri minúty času,“ dodala.

Novootvorený úsek je súčasťou plánovanej rýchlostnej cesty R2, ktorá patrí do medzinárodného európskeho ťahu E 572 v smere západ – východ. Začína sa na križovatke D1 Trenčín a skončí sa v Košiciach.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...