Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záujemcovia môžu od 2é. mája podávať na ministerstvo dopravy žiadosti o zriadenie novej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete. Ilustračné foto: SITA/Marek Mrviš.
7. septembra 2017 16:11 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Novela zákona o liberalizácii technickej a emisnej kontroly prešla do druhého čítania

Výška pokút za nepodrobenie vozidla technickej a emisnej kontrole v určených lehotách sa zníži. Poplatky v súvislosti so zriadením staníc technickej kontroly a pracovísk emisnej kontroly majú vzrásť z dvesto na šesťsto eur

BRATISLAVA 7. septembra (SITA) – Novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách prešla v parlamente vo štvrtok do druhého čítania. Zámerom novely je liberalizácia trhu prevádzkovateľov staníc technickej kontroly (STK) a pracovísk emisnej kontroly.

Ich sieť je totiž limitovaná ministerstvom dopravy a výstavby, ktoré určovalo ich počet pre každý okres. Aktuálne je 142 staníc technickej kontroly a 220 pracovísk emisnej kontroly.

Postačí uhradiť tretinu pokuty do pätnástich dní 

Zároveň sa zníži výška pokút za nepodrobenie vozidla technickej a emisnej kontrole v určených lehotách. Pokiaľ si prevádzkovateľ vozidla dodatočne splní svoju povinnosť a podrobí vozidlo technickej a emisnej kontrole, prípadne vyradí vozidlo, tak pokuta sa bude považovať za uhradenú, ak do pätnástich dní bude zaplatená vo výške jednej tretiny.

To má byť podľa ministerstva dopravy a výstavby zároveň motiváciou pre všetkých prevádzkovateľov vozidiel, aby si svoje povinnosti aj dodatočne splnili čo najskôr, a tým sa vyhli pokute v plnej výške.

Od začiatku minulého roka platí, že keď prevádzkovateľ vozidla uhradí pokutu do pätnástich dní, tak sa považuje za zaplatenú, ak je uhradená vo výške dvoch tretín. Technickú kontrolu nemá približne 130 tisíc áut a emisnú kontrolu 120 tisíc vozidiel.

Otvorenie STK spolu so zariadením stojí zhruba milión eur

Súvisiaca novela zákona o správnych poplatkoch zvýši sumu za podanie návrhu o povolenie na zriadenie stanice technickej kontroly a pracoviska emisnej kontroly z dvesto na šesťsto eur. Zároveň sa rovnako zvýšia poplatky za udelenie oprávnenia na vykonávanie technickej a emisnej kontroly.

Otvorenie STK spolu so zariadením podľa prepočtov stojí 1 mil. až 1,2 mil. eur.

Novela by mala byť účinná od novembra a časť o pokutách od apríla 2018

Účinnosť novely zákona je navrhnutá od 1. novembra a časti novely o znížení pokút od 1. apríla 2018. Súvisí to aj s potrebnými úpravami informačných systémov ministerstva dopravy a výstavby a ministerstva vnútra.

Jednotný informačný systém cestnej dopravy od 1. januára 2016 umožňuje vodičom nastaviť si notifikáciu, ktorá ich na blížiaci sa termín technickej a emisnej kontroly vopred upozorní.

Národná asociácia STK a ďalšie profesijné združenia mali výhrady k nekontrolovateľnému rozširovaniu počtu staníc technickej kontroly a pracovísk emisnej kontroly.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies