Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
6. decembra 2018 22:34 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Novela zákona o dráhach prevezme európske smernice o železničnej doprave

Prevzatie prepracovaných európskych smerníc o že Európskej únii je cieľom novely zákona o dráhach, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

Novela zákona o dráhach, ktorú Národná rada SR posunula do druhého čítania, prevezme európske smernice o železničnej doprave.

Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o interoperabilite železničného systému v EÚ a o bezpečnosti železníc z 11. mája 2016 delegujú značnú časť kompetencií, ktoré doteraz mali vnútroštátne bezpečnostné orgány, na Železničnú agentúru Európskej únie, a to pri vydávaní povolenia na uvedenie na trh železničných vozidiel a bezpečnostného osvedčenia.

Rozšírenie otvoreného prístupu na trh

Ďalšia smernica o zriadení jednotného európskeho železničného priestoru (o otvorení trhu) zo 14. decembra 2016 zmenila smernicu z 21. novembra 2012. Zámerom tejto smernice je podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR dobudovať jednotný európsky železničný priestor rozšírením zásady otvoreného prístupu na trh vnútroštátnej železničnej dopravy.

Nový rušeň vlaku RegioJet. Foto: RegioJet.

Ten bol zriadený so spoločnými pravidlami pre správu železničných podnikov a manažérov infraštruktúry, financovanie a spoplatňovanie železničnej infraštruktúry, ako aj pre podmienky prístupu k infraštruktúre a službám a regulačný dohľad nad trhom železničnej dopravy. Prístup k infraštruktúre v SR majú všetky železničné podniky, avšak pri splnení podmienok.

Úprava overovania technických zariadení

„Na základe poznatkov z aplikačnej praxe sa zároveň navrhuje úprava ustanovení zákona o dráhach a zákona o doprave na dráhach, týkajúca sa výkonu činností overovania a schvaľovania spôsobilosti určených technických zariadení pred uvedením do prevádzky, ktoré sa ponechávajú len na poverené právnické osoby,“ uviedol rezort dopravy.

Rušňovodič vlaku Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: SITA/Milo Fabian.
Zmeny pre uchádzačov o rušňovodičov

Zmeny sa zároveň dotknú aj vzdelania pre uchádzačov o vydanie preukazu rušňovodiča z dôvodu akútneho nedostatku zamestnancov v tejto profesii, ako aj označenia železničných staníc a zastávok v jazyku národnostných menšín na základe programového vyhlásenia vlády na roky 2016 – 2020.

Doplnia sa tiež podmienky a postup verejnej súťaže na uzatvorenie zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme, keďže zákon o verejnom obstarávaní sa nevzťahuje na zákazku, ktorej predmetom je služba verejnej osobnej dopravy na železničných dráhach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame