Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Terminal Vlak-Bus-Shopping v Banskej Bystrici. Foto: SITA/Jakub Julény.
21. septembra 2017 13:03 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Nová autobusová stanica je kompletne bezbariérová

V obchodnej časti hybridného centra Terminal vzniklo štyristo nových pracovných miest

BANSKÁ BYSTRICA 21. septembra (SITA) – V Banskej Bystrici dnes slávnostne začali prevádzku novej autobusovej stanice (AS), ktorá je prepojená s nákupným centrom. „Vlak Bus Shopping Terminal je najmodernejšie hybridné centrum tohto typu na Slovensku. Som veľmi rád, že sme sa dostali do finále a 30-ročné najväčšie strašidlo Banskej Bystrice už patrí minulosti. Od dnes začíname s testovacou prevádzkou dopravnej časti,“ povedal na otvorení primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Na linke Banská Bystrica – Zvolen bude premávať zhruba 80 spojov. „Z piatka na sobotu od polnoci presmerujeme na novú autobusovú stanicu komplet celú autobusovú dopravu, to znamená prímestskú aj diaľkovú. Od 1. októbra sem budú chodiť aj spoje MHD,“ uviedol primátor.

Celá dopravná časť je bezbariérová

Pri realizácii sa pamätalo na ľudí s obmedzenou pohyblivosťou, nevidiacich aj slabozrakých. Dopravná časť patrí podľa primátora medzi najmodernejšie autobusové stanice na Slovensku. „Celá dopravná časť je bezbariérová vrátane sociálnych zariadení. Je tam vodiaca dlažba pre slabozrakých,“ dodal Nosko s tým, že tento priestor spĺňa najprísnejšie kritériá na kvalitu, bezpečnosť aj komfort.

Súčasťou vybavenia je SOS stanica vybavená defibrilátorom. V záujme bezpečnosti je v priestore AS aj 16 kamier napojených na pult mestskej polície.

Intenzita osvetlenia sa nastavuje podľa počasia, cestujúcich a autobusov 

Autobusová stanica je vybavená smart osvetlením s takmer 300 LED svietidlami, ktoré dosahujú až 90-percentnú úsporu elektrickej energie. Intenzita osvetlenia sa nastavuje v závislosti od počasia a prítomnosti cestujúcich či autobusov na stanici. Ak nie je zaznamenaný žiaden pohyb, tak sa osvetlenie zníži na nastavenú minimálnu hodnotu.

Obchodná plocha má 11-tisíc metrov štvorcových. „Všetky predajne sú prenajaté, máme tu viac ako 40 obchodných jednotiek a vzniklo štyristo nových pracovných miest,“ doplnil k obchodnej časti konateľ investorskej spoločnosti Primum Ivan Hlaváček.

Stanica má devätnásť farebne rozlíšených nástupíšť

Novú autobusovú stanicu spolu s obchodnou časťou Terminal Shopping Center začala stavať česká spoločnosť Primum v marci minulého roka. Napriek problémom s dodávateľskou firmou na jar tohto roka sa investorovi podarilo dokončiť stavbu v termíne.

Autobusová stanica disponuje devätnástimi farebne rozlíšenými nástupišťami pre diaľkové a prímestské linky, dvadsiatimi lavičkami s integrovanou elektrickou zásuvkou, ôsmimi LCD panelmi na autobusových zastávkach a dvadsiatimi informačnými obojstrannými LED panelmi.

Spojenie autobusovej stanice so štyridsiatimi obchodnými prevádzkami na 11 tisíc metroch štvorcových obchodnej plochy a tristo parkovacími miestami tak vytvára prvé hybridné centrum na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies