Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: ndsas.sk.
9. decembra 2017 18:10 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

NDS začne predpredaj diaľničných známok pre budúci rok 15. decembra

Typy elektronických diaľničných známok ostávajú nezmenené rovnako, ako aj ich cena, informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová. Ročná diaľničná známka stojí 50 eur, tridsaťdňová štrnásť eur a desaťdňová desať eur.

BRATISLAVA 9. decembra (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) začne predpredaj nových elektronických diaľničných známok pre rok 2018 v piatok 15. decembra. „Typy elektronických diaľničných známok ostávajú nezmenené, rovnako ako aj ich cena,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2018, alebo odo dňa jej úhrady počas budúceho roka, do 31. januára 2019 a stojí naďalej 50 eur. Diaľničná známka s platnosťou tridsať dní má cenu štrnásť eur a známka s desaťdňovou platnosťou desať eur. Ročná diaľničná známka na rok 2017 tradične platí do 31. januára budúceho roka.

Typy a cena elektronických diaľničných známok ostávajú nezmenené. Foto: NDS.

Treba skontrolovať správnosť zadaného EČV

Diaľničná známka musí byť uhradená pre vozidlo a v prípade jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť je nad tri a pol tony, aj pre prípojné vozidlo. „V prípade dvojstopovej jazdnej súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony úhrada diaľničnej známky pre prípojné vozidlo nie je potrebná,“ uviedla Michalová.

Pri kúpe diaľničnej známky diaľničiari odporúčajú motoristom poriadne si skontrolovať správnosť zadaného evidenčného čísla vozidla (EČV), ako aj všetkých ostatných údajov. „Správnosť EČV je možné skontrolovať aj na doklade o úhrade (elektronickom alebo papierovom). Dôležité je tiež nepomýliť si druh diaľničnej známky podľa toho, či ide o známku na vozidlo alebo na prípojné vozidlo,“ upozornila Michalová.

Pri kúpe diaľničnej známky treba skontrolovať správnosť zadaného evidenčného čísla vozidla. Ilustračné foto: pixabay.com.

Bezplatné využívanie diaľnic pre držiteľov preukazov ZŤP

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v budúcom roku. „ Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne, pokiaľ náležitosti ich žiadosti o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky zostali nezmenené počas trvania oslobodenia,“ dodala Michalová.

V prípade akejkoľvek zmeny je nutné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk, resp. na vybraných obchodných miestach v krajských mestách, uvedený na spomínanej webovej stránke.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: NDS.

Na internete sa nakupuje tretina diaľničných známok

Vodiči si môžu kúpiť elektronickú diaľničnú známku na rok 2018 opäť viacerými spôsobmi – online cez internetový portál www.eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu „eznamka“, ako aj na obchodných miestach, najmä na čerpacích staniciach či diaľničných hraničných priechodoch. Predajné miesta budú označené logom „eznamka“ a ich zoznam je zverejnený na uvedenej internetovej stránke.

Motoristi podľa NDS v tomto roku najviac nakupujú diaľničné známky na predajných miestach, kde sa doposiaľ predalo 65 % zo všetkých predaných kusov. Cez internet, vrátane mýtomatov, bolo predaných približne 35 % diaľničných známok. „Medziročne je možné badať postupne zvyšujúci sa trend využívania nákupu diaľničných známok prostredníctvom internetového predaja,“ poznamenala Michalová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame