Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Úsek D1 pri Ružomberku mal byť hotový vlani v lete, najnovší termín dokončenia je o štyri roky. Foto: ndsas.sk.
21. februára 2018 17:51 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

NDS vydala pokyn na obnovu prác na pozastavených častiach D1 na Liptove

Prípravné práce budú predchádzať razeniu tunela Čebrať na úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku. S razením tunela sa začne, keď záverečné stanovisko o posúdení vplyvov stavby na životné prostredie bude právoplatné.

BRATISLAVA 21. februára (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vydala pokyn na mobilizáciu zhotoviteľa a realizáciu prípravných prác predchádzajúcich razeniu tunela Čebrať na úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku.

„Znamená to, že zhotoviteľ od NDS dostal oficiálny pokyn, aby zabezpečil personálne a technické kapacity pre odštartovanie výstavby na pozastavených častiach diaľnice,“ informoval v utorok agentúru SITA vedúci odboru marketingu a služieb verejnosti NDS Martin Guzi.

Dodatočné práce môžu stáť predbežne 61 miliónov eur

Záverečné stanovisko o posudzovaní vplyvov stavby na životné prostredie (EIA) je vypracované a NDS ho v januári predložila Ministerstvu životného prostredia. „S razením tunela sa začne po tom, keď bude záverečné stanovisko EIA právoplatné,“ uviedol Guzi. Výsledná cena za výstavbu diaľnice na Liptove bude určená na základe mechanizmu určeného v pôvodnej zmluve a upresneného v dodatku.

„Celkové plnenie z dôvodu nepredvídateľných okolností nepresiahne zákonný limit 50 % z pôvodnej zmluvnej ceny diela,“ dodal Guzi s tým, že suma dodatočných prác na základe terajších poznatkov bola odhadnutá predbežne na 61 mil. eur.

Uzavretý západný portál tunela Čebrať. Foto: ndsas.sk.

Výstavba diaľnice sa predĺži o päť rokov

Zmluvná cena stavebných prác na úseku D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke pôvodne 15,3 kilometra je vyše 227 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty a zahŕňa desaťpercentnú rezervu na nepredvídateľné náklady pri výstavbe. Zhotoviteľom stavby je združenie spoločností OHL ŽS, a. s., Brno (vedúci člen) a Váhostav – SK, a. s. Lehota výstavby úseku, ktorý mal byť pôvodne hotový v júni 2017, sa môže predĺžiť o päť rokov do leta 2022. Úsek je vo výstavbe od začiatku roku 2014, teda už štyri roky.

Pre zosuv pri západnom portáli tuneli pozastavili práce

Dôvodom pozastavenia prác a predĺženia výstavby D1 Hubová – Ivachnová boli nepredvídateľné geologické podmienky počas prác pri západnom portáli tunela Čebrať. Trasa diaľnice v plánovanej dĺžke 15,3 kilometra sa preto musí zmeniť, vyhne sa aktívnemu zosuvnému územiu, pričom tunel bude namiesto dvoch kilometrov dlhší o tisíc šesťsto metrov a celý úsek kratší o tristo metrov.

Dodatok k zmluve z vlaňajšieho novembra obsahuje míľniky ďalšieho priebehu výstavby diaľnice, za ich nedodržanie hrozia zhotoviteľovi vysoké pokuty. Dodatkom sa mení trasa úseku, bude sa stavať severný tunelový variant namiesto južného. Príprava projektovej dokumentácie by mala trvať zhruba jeden rok od právoplatnosti EIA, môže to byť však aj skôr.

Stavenisko úseku D1 Hubová – Ivachnová. Foto: ndsas.sk.

Zajac: Bude to diaľnica s najdlhšou dobou výstavby

Podpredseda KDH Pavol Zajac vyjadril nespokojnosť, že na diaľnici pri Ružomberku sa stále nestavia. „Ak sa dokončí tento úsek v júni 2022, tak to bude na Slovensku diaľnica s najdlhšou dobou výstavby. Vyše osem rokov sa pravdepodobne nebude stavať žiadna diaľnica na Slovensku, vrátane najťažšieho úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové (7,5 km),“ vyhlásil Zajac. Myslí si, že v súčasnej technologicky vyspelej dobe je viac ako osem rokov výstavby príliš dlhý čas na 15-kilometrový úsek diaľnice.

Podpredseda KDH Pavol Zajac. Foto: SITA/Marko Erd.

Ani tretia Ficova vláda nesplní sľub o dokončení diaľnice 

Pritom navýšenie ceny o 61 mil. eur je len predbežné a ešte sa bude spresňovať po dokončení projektovej dokumentácie. „Ani táto tretia vláda Roberta Fica nesplní jeho sľub o dokončení diaľnice z Bratislavy do Košíc. Je veľmi smutné, že sa nedokončí ani len tento úsek obchvatu Ružomberka, na ktorý tak veľmi čakajú občania Liptova, ako aj ostatní motoristi,“ dodal Zajac.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies