Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poklopanie základného kameňa stavby diaľnice D1 Budimír - Bidovce v novembri tohto roku. Foto: SITA/Viktor Zamborský
12. decembra 2016 16:28 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

NDS vybrala stavebno-technický dozor pre D1 Budimír – Bidovce

Stavebno-technický dozor na stavbe úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce bude poskytovať česko-slovenské združenie spoločností SGS Czech Republic, ESP Consult a Infraprojekt. Zmluvná cena za poskytovanie týchto služieb je 4,61 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vybrala stavebno-technický dozor pre výstavbu úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce severovýchodne od Košíc. Zmluvu o poskytovaní týchto služieb v hodnote 4,61 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (5,53 mil. eur vrátane dane) uzavrela s česko-slovenským združením spoločností SGS Czech Republic, s. r. o., Praha, ESP Consult, s. r. o., Šamorín a Infraprojekt, s. r. o., Bratislava.

Diaľničiari v lete tohto roku súťaž zrušili na základe novej analýzy Hodnota za peniaze. Ako vyplýva z výsledku užšej súťaže, diaľničiari dostali ponuky troch uchádzačov, pričom predpokladaná cena zákazky bola 5,23 mil. eur bez dane.

Predpokladaná lehota trvania zmluvy na stavebno-technický dozor na D1 Budimír – Bidovce je 1 685 dní, teda štyri roky a osem mesiacov, za predpokladu, ak dodávateľ splní všetky podmienky. Samotná výstavba diaľničného úseku, na ktorom má združenie poskytovať služby stavebno-technického dozoru, je podľa zmluvy vyše tri roky. Lehota na oznámenie chýb je 365 dní, na prípravu a odsúhlasenie záverečnej správy stavebno-technického dozoru 180 dní.

Diaľničiari súťaž vyhlásili vlani v júli, v lete tohto roku ju zrušili 

NDS vyhlásila užšiu súťaž na stavebno-technický dozor na stavbe D1 Budimír – Bidovce ešte vlani v júli. Začiatkom júna tohto roku však túto súťaž zrušila po vyhodnotení tendra podľa novej odbornej analýzy Hodnota za peniaze. Predpokladaná hodnota zákazky 5,23 mil. eur bez dane bola podľa vtedajšieho stanoviska diaľničiarov chybne stanovená. Bola totiž dopredu určená na najvyššej povolenej možnej cenovej hranici.

Ak by predpokladaná hodnota bola určená správne, znížila by sa približne o 40 percent. Na základe prepočtov analytického odboru by predpokladaná hodnota zákazky mala dosahovať 2,96 mil. eur. Združenie SD – Budimír, zložené z uvedených troch firiem, ponúklo najnižšiu cenu 4,61 mil. eur.

Úsek D1 Budimír – Bidovce postaví Skanska SK za tri roky

Úsek D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra, ako aj súvisiaci úsek rýchlostnej cesty R2 medzi križovatkami Hrašovík – Košické Oľšany v dĺžke 1,1 km postaví spoločnosť Skanska SK, a. s. Stavbu sa zaviazala zhotoviť za 197,44 mil. eur bez dane (236,93 mil. eur s daňou) za 37 mesiacov.

Výstavba úseku sa oficiálne začala poklopaním základného kameňa pri obci Vajkovce 24. novembra tohto roku a trvať má do konca roku 2019. Projekt bude financovaný zo zdrojov Kohézneho fondu Európskej únie a zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Zmluva o výstavbe D1 Budimír – Bidovce bola podpísaná v auguste tohto roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies