Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslanci parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita sú pripravení obrátiť sa na Ústavný súd SR v prípade schválenej novely zákona o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice a rýchlostné cesty. Ilustračné foto: NDS
23. novembra 2016 16:09 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

NDS podpísala zmluvu na výstavbu úseku D3 na Kysuciach

Víťazom tendra sa stalo konzorcium spoločností Strabag, PORR a Hochtief, ktoré diaľnicu dlhú takmer šesť kilometrov postaví za vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. S výstavbou sa začne do konca tohto roka a hotová má byť o štyri roky. 

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v stredu podpísala zmluvu na vybudovanie úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Víťazom tendra sa stalo konzorcium spoločností Strabag, PORR a Hochtief, ktoré diaľnicu dlhú takmer šesť kilometrov postaví za vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Verejná súťaž na zhotoviteľa úseku na Kysuciach bola vyhlásená v máji minulého roku.

„S výstavbou sa začne do konca tohto roka. Zmluvu s úspešným uchádzačom tendra podpísal generálny riaditeľ NDS Juraj Valent spoločne so zástupcami konzorcia,“ informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Výstavba diaľničného úseku v dĺžke 5,7 kilometra je plánovaná na štyri roky.

Na úseku budú dve križovatky a 11 kilometrov protihlukových stien

Diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec zlepší dopravnú situáciu v širšom okolí, nielen v momentálne dotknutom území. „Vybudovanie diaľnice D3 pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu na celom severo-južnom ťahu na území Slovenska. Odstránia sa straty času vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií,“ priblížila Žgravčáková.

Na úseku D3 budú podľa NDS dve polovičné mimoúrovňové križovatky – Čadca, Bukov a Čadca, Podzávoz, ako aj 24 mostov a 11 kilometrov protihlukových stien. Ide o zložitú a náročnú stavbu, keďže do veľkej miery prechádza mimoriadne komplikovaným terénom a zastavaných územím. Časť tohto úseku bude vedená estakádou ponad obývané územie.

Výstavba bude financovaná najmä z programu Integrovaná infraštruktúra

O dopravnej situácii na Kysuciach sa bol nedávno osobne presvedčiť aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd). „Rozprával som sa s ľuďmi v regióne, ktorým súčasná dopravná situácia komplikuje každodenný život. Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví,“ povedal Érsek.

Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie, najmä z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. „Na projekt je vyčlenených takmer 87,5 mil. eur z finančného nástroja CEF (Nástroj na prepojenie Európy). Národná diaľničná spoločnosť už disponuje prvými 14 mil. eur z tohto balíka,“ dodala Žgravčáková.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...