Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
14. decembra 2017 18:42 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

NDS chce vyhlásiť súťaže na časť obchvatu Prešova na R4 a na úsek R2 pri Mýtnej

V prvom prípade to predpokladá do 29. decembra tohto roka a v druhom do 31. januára 2018. Podmienkou začatia súťaží je schválenie financovania oboch projektov zo štátneho rozpočtu, a to zatiaľ stále chýba.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) plánuje vyhlásiť už skôr avizované súťaže na výstavbu prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 a úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce.

V prvom prípade to predpokladá do 29. decembra tohto roka a v druhom do 31. januára 2018. Vyplýva to z predbežných oznámení o príprave tendrov zverejnených vo štvrtok vo Vestníku verejného obstarávania.

Štát stále neschválil financovanie oboch stavieb

Podmienkou začatia súťaží je schválenie financovania oboch projektov zo štátneho rozpočtu, a to zatiaľ stále chýba. Minister dopravy Arpád Érsek nedávno sľuboval, že súťaže na oba spomínané úseky budú vyhlásené do konca tohto roka. Generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin hovoril o termínoch koncom tohto, resp. začiatkom budúceho roka s podmienkou zabezpečenia peňazí.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Súťaže možno vypísať iba s potvrdením finančného krytia

„Ministerstvo dopravy už požiadalo rezort financií o zabezpečenie finančného krytia na oba tieto úseky. Keďže podľa našich predpokladov bude väčšinu budúceho roka prebiehať na tieto úseky súťaž a rezort dopravy vyrokoval zvýšenie zdrojov zo štátneho rozpočtu, bolo možné odštartovať procesy, ktoré povedú k vypísaniu súťaží na tieto projekty,“ informovalo vo štvrtok ministerstvo dopravy agentúru SITA. Pred samotným vypísaním súťaží chce rezort potvrdiť finančné krytie.

„NDS v oboch prípadoch čaká na potvrdenie finančného krytia. Súťaže bude možné vypísať iba v prípade, že bude odsúhlasené finančné krytie stavieb,“ potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová. Foto: ndsas.sk.

Predpokladaná cena vzíde z rokovaní s rezortom financií

Oba úseky by mali mať plný profil, teda po štyri jazdné pruhy. Celkové odhadované investičné náklady na prvú etapu severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke 4,3 kilometra podľa údajov NDS sú 222,25 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), z toho stavebné práce 192,36 mil. eur. Pre úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce v dĺžke 13,5 km predstavujú celkové náklady 125,59 mil. eur bez DPH, z toho predpokladaná hodnota stavebných prác 112 mil. eur.

Uvedené očakávané sumy sa ešte môžu zmeniť. „Pre oba projekty vzíde predpokladaná hodnota stavebných prác z rokovaní s ministerstvom financií,“ uviedla Michalová. „Pre R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce je predpokladaná lehota výstavby 24 mesiacov. Dostavbu úseku cesty R4 predpokladáme do 44 mesiacov od začatia prác,“ priblížila Michalová.

Ilustračné foto: ndsas.sk.

Súčasť pripravovaných deviatich prioritných stavieb 

Obidva úseky sú súčasťou plánovaných deviatich prioritných stavieb NDS. Verejné obstarávania na výstavbu ôsmich úsekov rýchlostných ciest a rozšírenie časti diaľnice D1 pri Bratislave by mali byť vyhlasované postupne do roku 2019.

Odhadované celkové náklady na deväť úsekov v dĺžke 90,5 km dosahujú 1,742 mld. eur, z toho na stavebné práce 1,478 mld. eur. V prvom polroku budúceho roka by sa mala začať súťaž na druhú etapu severného obchvatu Prešova na R4 (10,2 km) a na prvú etapu rozšírenia D1 v úseku Bratislava – Triblavina (3,5 km).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame