Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
5. decembra 2018 23:52 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Návrh novely zákona o doprave na dráhach neprešiel do druhého čítania

Strana Sloboda a Solidarita navrhovala, aby samosprávne kraje mali možnosť objednávať regionálnu železničnú dopravu aj na tratiach, ktoré zasahujú do susediaceho kraja.

Návrh novely zákona o dráhach strany predložený stranou Sloboda a Solidarita (SaS) nezískal v Národnej rade SR podporu a nedostal sa do druhého čítania. Liberáli navrhovali, aby samosprávne kraje mali možnosť objednávať regionálnu železničnú dopravu aj na tratiach, ktoré zasahujú do susediaceho kraja.

„Vyššie územné celky tak získajú možnosť objednávať si regionálnu dopravu nielen v rámci svojho územného obvodu, ale aj mimo neho. Tak, ako to dnes už môžu robiť pri objednávaní regionálnej autobusovej dopravy. A tak, ako to zákony umožňujú napríklad aj v Českej republike,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci za SaS. Účinnosť novely navrhovali od 1. mája 2019.

Ilustračné foto: ŽSR.
Kraje si mali vybrať spôsob dopravy

Výhodou návrhu by podľa SaS bolo, že tam, kde by bolo efektívne využiť železničnú dopravu, by si samosprávny kraj objednal takúto formu namiesto autobusovej dopravy a naopak. Kraje by zároveň mali právomoc zladiť si regionálnu železničnú a regionálnu autobusovú dopravu, čím by sa vylúčili súbehy týchto liniek a v konečnom dôsledku by ušetrili prostriedky na financovanie dopravy vo verejnom záujme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame