Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba vyše deväťkilometrového úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň - Mýtna v okresoch Detva a Lučenec je plánovaná na štyri roky. Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
25. septembra 2017 15:03 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Národná asociácia STK chce zrušiť osvedčenia a nálepky o technickej a emisnej kontrole

Svoj návrh zdôvodňuje tým, že osvedčenia a nálepky stratili zmysel. Asociácia zároveň navrhuje ponechať len vyznačený protokol o kontrole technického stavu ako jediný povinný doklad o vykonaní technickej a emisnej kontroly

BRATISLAVA 25. septembra (SITA) – Národná asociácia STK (NA STK) navrhla Ministerstvu dopravy a výstavby SR zrušenie osvedčení a kontrolných nálepiek potvrdzujúcich absolvovanie technickej a emisnej kontroly automobilu. Ako v pondelok informovala, osvedčenia a nálepky stratili zmysel a zároveň navrhuje ponechať len vyznačený protokol o kontrole technického stavu ako jediný povinný doklad o vykonaní technickej a emisnej kontroly.

Zrušenie nálepiek je zásadnou pripomienkou NA STK k pripravovanej novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

Nálepky a osvedčenia zaťažujú štát aj motoristov

„Kontrola a evidencia áut je dnes plnohodnotne realizovaná prostredníctvom moderných informačných systémov,“ uviedla asociácia s tým, že s jej návrhom sa stotožňuje aj Ministerstvo vnútra SR, do ktorého pôsobnosti spadá Policajný zbor SR.

„Nálepky a osvedčenia sa stali duplicitnou povinnosťou zaťažujúcou štát aj motoristov. Navrhovaná zmena povedie k úspore finančných zdrojov a zníženiu administratívy,“ upozornila NA STK.

Sťažujú sa na súčasnú novelizáciu rovnakého zákona

Asociácia očakáva pozitívny vplyv na motoristov, ktorým sa znížia náklady na absolvovanie technickej a emisnej kontroly a zrýchli sa jej celkový priebeh. „Zároveň platí, že osvedčenia a kontrolné nálepky nemajú oporu v platných smerniciach Európskej únie.

„Asociácia dlhodobo upozorňuje na neštandardný postup ministerstva dopravy, kedy sú súčasne v príprave dve novelizácie rovnakého zákona. Prvá novelizácia, o ktorej má v najbližšom období (v októbri) rokovať Národná rada SR, má navyše zaviesť nekontrolovanú a nezodpovednú liberalizáciu trhu staníc technickej kontroly,“ dodala NA STK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies