Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pre nedostatok vodičov v bratislavskej mestskej hromadnej doprave by mali šoférovať Ukrajinci. Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
16. novembra 2016 16:50 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

O nákupe 88 autobusov dnes mestskí poslanci v Bratislave nerozhodli

Tento návrh pre kritiku viacerých poslancov odložili na decembrové zastupiteľstvo.

O nákupe nových 88 autobusov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave na dnešnom zastupiteľstve bratislavskí mestskí poslanci nerozhodli. Hlavné mesto SR Bratislava chce obnoviť dopravné prostriedky mestskej hromadnej dopravy, tento návrh však pre kritiku viacerých poslancov odložili na decembrové zastupiteľstvo.

Obnoviť by mali tridsať autobusov dĺžky osemnásť metrov, dvadsaťosem autobusov dĺžky dvanásť metrov, dvadsaťštyri autobusov s dĺžkou 10,5 metra a šesť autobusov, ktoré majú do deväť metrov.

V návrhu bola žiadosť, aby Dopravný podnik Bratislava pripravil verejnú obchodnú súťaž na nákup autobusov v predpokladanej sume 24 miliónov eur. Hromadnú dopravu v hlavnom meste financujú z mestského rozpočtu a mesto Bratislava je 100-percentným akcionárom Dopravného podniku Bratislava.

Kritika sa týkala nevhodnej štruktúry nákupu autobusov

Návrh o nákupe nových autobusov kritizoval poslanec Radoslav Olekšák, ktorý na začiatku chcel, aby primátor návrh z dnešného rokovania stiahol. „Potrebujeme zvýšiť kapacity v autobusoch, hovoril som konkrétne o linkách 32 a 37. Všetci vidíme, ako sa v nich cestujúci tlačia, sú to 9,5- a 10,5-metrové autobusy namiesto osemnásťmetrových vozidiel. Ako poslanec sa nepodpíšem pod nevhodnú štruktúru nákupu autobusov,“ povedal Olekšák.

Vedúci komisie dopravy a zároveň mestský poslanec Jozef Uhler zas pripomenul, že keď spustia v meste parkovaciu politiku, bude treba v meste viac kĺbových autobusov. Do diskusie sa pridal aj poslanec Ignác Kolek a spomenul, že nikto nie je proti tomu, aby autobusy kúpili, materiál na dnešné zasadnutie zastupiteľstva však podľa neho nepripravili dobre.

Šéfa Dopravného podniku Bratislava poslanci sklamali

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban je z dnešného rozhodnutia mestských poslancov sklamaný. Podstatu podľa neho podnik postavil na tom, aby minimalizovali a nezaťažili rozpočet mesta. „Z toho vyplýva aj limit a tak sme sa dostali k číslu 88,“ spomenul Urban.

„Máme dobré podmienky na financovanie, hrozbou je, že tieto podmienky sa pre odklad zmenia,“ poznamenal s tým, že na základne dnešného rozhodnutia mestských poslancov nie je reálne očakávať, aby boli nové autobusy na bratislavských cestách skôr ako v polovici budúceho roka. „Skôr sa obávam, že sa posunieme ešte do neskoršej doby,“ ukončil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies