Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: slovakrail.sk.
11. októbra 2018 16:50 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Na trati Zvolen – Šahy od januára obnovia osobnú vlakovú dopravu

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek povedal, že v prípade zvyšujúceho sa záujmu zabezpečia premávku aj počas víkendov.

Na 74 kilometrov dlhej trati medzi Zvolenom a Šahami budú od januára 2019 opäť jazdiť osobné vlaky. Majú premávať počas pracovných dní zatiaľ na trati Zvolen – Krupina, respektíve Dudince – Šahy. Rozloženie vlakov bude zamerané okrem týchto miest aj na Hontianske Nemce. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie.

„Po sľuboch prinášame konkrétny výsledok, lebo vďaka železnici obnovíme život v tomto regióne a prispejeme k lepšej mobilite jej obyvateľov,“ uviedol vo štvrtok na brífingu na železničnej stanici v Šahách minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Dodal, že v prvom kroku by malo byť zavedených dvadsať vlakov. V budúcnosti uvažuje ministerstvo dopravy s predĺžením trate až do Budapešti, lebo z maďarskej strany má minister prísľub dobudovania chýbajúceho úseku dlhého šesť kilometrov.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (vpravo) v Šahách. Foto: SITA/Martin Havran.
Záujem budú priebežne vyhodnocovať

Ministerstvo dopravy bude cestovanie na tejto trati priebežne vyhodnocovať. „V prípade zvyšujúceho sa záujmu zo strany verejnosti sme pripravení postupne rozsah dopravy rozširovať a zabezpečiť premávku aj počas víkendov,“ doplnil Érsek.

„Bude záležať od nastavenia grafikonu a istý čas bude aj ľuďom trvať, kým si na vlakové spojenie zvyknú,“ konštatoval primátor mesta Šahy Štefan Gregor. Dodal, že do Banskej Štiavnice cestuje veľa študentov a aj o smer Zvolen bude záujem.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek informuje médiá. Foto: SITA/Martin Havran.
Vlaky na trati prestali premávať v roku 2003 

Osobná vlaková doprava na 74 kilometrov dlhej trati Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003. Dôvodom bol nízky záujem cestujúcich, ktorí železnicu na tomto úseku využívali. Ako ešte v apríli informovalo ministerstvo dopravy, zavedením bezplatnej železničnej dopravy na Slovensku v roku 2014 záujem o cestovanie vlakmi na tomto úseku narástol. Obyvatelia dotknutých obcí vyvinuli viacero aktivít na znovuobnovenie cestovania vlakom vo svojom regióne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies