Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: slovakrail.sk.
11. októbra 2018 16:50 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Na trati Zvolen – Šahy od januára obnovia osobnú vlakovú dopravu

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek povedal, že v prípade zvyšujúceho sa záujmu zabezpečia premávku aj počas víkendov.

Na 74 kilometrov dlhej trati medzi Zvolenom a Šahami budú od januára 2019 opäť jazdiť osobné vlaky. Majú premávať počas pracovných dní zatiaľ na trati Zvolen – Krupina, respektíve Dudince – Šahy. Rozloženie vlakov bude zamerané okrem týchto miest aj na Hontianske Nemce. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie.

„Po sľuboch prinášame konkrétny výsledok, lebo vďaka železnici obnovíme život v tomto regióne a prispejeme k lepšej mobilite jej obyvateľov,“ uviedol vo štvrtok na brífingu na železničnej stanici v Šahách minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Dodal, že v prvom kroku by malo byť zavedených dvadsať vlakov. V budúcnosti uvažuje ministerstvo dopravy s predĺžením trate až do Budapešti, lebo z maďarskej strany má minister prísľub dobudovania chýbajúceho úseku dlhého šesť kilometrov.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (vpravo) v Šahách. Foto: SITA/Martin Havran.
Záujem budú priebežne vyhodnocovať

Ministerstvo dopravy bude cestovanie na tejto trati priebežne vyhodnocovať. „V prípade zvyšujúceho sa záujmu zo strany verejnosti sme pripravení postupne rozsah dopravy rozširovať a zabezpečiť premávku aj počas víkendov,“ doplnil Érsek.

„Bude záležať od nastavenia grafikonu a istý čas bude aj ľuďom trvať, kým si na vlakové spojenie zvyknú,“ konštatoval primátor mesta Šahy Štefan Gregor. Dodal, že do Banskej Štiavnice cestuje veľa študentov a aj o smer Zvolen bude záujem.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek informuje médiá. Foto: SITA/Martin Havran.
Vlaky na trati prestali premávať v roku 2003 

Osobná vlaková doprava na 74 kilometrov dlhej trati Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003. Dôvodom bol nízky záujem cestujúcich, ktorí železnicu na tomto úseku využívali. Ako ešte v apríli informovalo ministerstvo dopravy, zavedením bezplatnej železničnej dopravy na Slovensku v roku 2014 záujem o cestovanie vlakmi na tomto úseku narástol. Obyvatelia dotknutých obcí vyvinuli viacero aktivít na znovuobnovenie cestovania vlakom vo svojom regióne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame