Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko Bratislava
Terminál Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.
29. apríla 2019 19:17 Letectvo od Nasa DopravaNasaDoprava.sk

Na letisko v Bratislave priletí štrnásť lietadiel na 100. výročie úmrtia Štefánika

Prílet lietadiel v sobotu 4. mája bude spojený s nízkym preletom nad dráhou bratislavského letiska.

Na letisko v Bratislave priletí v sobotu 4. mája štrnásť lietadiel pri príležitosti 100. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika. Prílet lietadiel bude spojený s nízkym preletom nad dráhou letiska. Lietadlá poletia trasou z talianskeho letiska Campoformido, z ktorého pôvodne letel do Bratislavy 4. mája 1919 aj Štefánik.

Ako v pondelok informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková, prílet bude možné sledovať priamo na letiskovej ploche približne o 9. hodine.  Predpokladaný prílet štrnástich lietadiel (Viper SD-4, SportCruiser PS 28, Cessna 172, Cirrus SR 22, Bristell a Tecnam) na bratislavské letisko a nízky prelet nad dráhou je medzi 9.15 až 9.45 h.

Spomienka na generála

Pietna spomienka s kladením venca k soche Štefánika v odletovej hale letiska je plánovaná o 10. h.

Medzi účastníkmi podujatia sú avizovaní prvý slovenský kozmonaut plukovník v. v. Ivan Bella, veliteľ Leteckej základne Aviano vo výslužbe generál Roberto Sardo, veliteľ leteckej základne Sliač plukovník Vladimír Lisý, ako aj prezident Slovenskej federácie ultraľahkého lietania Marián Sluk, prezident Slovenského zväzu letcov plukovník v. v. Jozeh Takács, dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košicich Ing. Stanislav Szabó a ďalší leteckí veteráni.

Letisko Bratislava
Odletová hala bratislavského letiska s historickým lietadlom Caproni. Foto: bts.aero.

Smrť pri návrate domov

Štefánik zahynul 4. mája 1919 vo veku 38 rokov pri havárii lietadla typu Caproni 450 neďaleko Ivanky pri Dunaji v katastrálnom území obce Most pri Bratislave. Lietadlo smerovalo z letiska Campoformido pri Udine na severovýchode Talianska, malo pristáť na letisku vo Vajnoroch pri Bratislave, ale neďaleko cieľa sa náhle zrútilo.

Pri tragédii okrem Štefánika zahynuli dvaja talianski letci, poručík Giotto Mancinelli Scotti a seržant Umberto Merlin, ako aj mechanik-rádiotelegrafista Gabriel Aggiusto. Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame