Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pumpa_benziny.jpg
Foto: Pixabay.com
6. mája 2019 14:14 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Motoristi, pozor: ceny pohonných látok porastú

Najpredávanejší 95-oktánový benzín na našich pumpách od začiatku tohto roka zdražel o 12,7 %.

Motoristi by mali byť aj naďalej pripravení na mierny rast cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na svetových komoditných trhoch môžeme v blízkom období očakávať na našich pumpách mierny rast, a to aj v súvislosti s letnou motoristickou sezónou. Od začiatku tohto roka je totiž hodnota severomorskej ropy Brent vyššia približne o tretinu,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Rasti cien sa zastavil len dočasne

Priemerné ceny 95-oktánového benzínu sa v minulom týždni v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom nezmenili. Cena 95-oktánového benzínu tak zastavila svoju jedenásťtýždňovú rastovú vlnu.

„Od začiatku tohto roka tento benzín na našich pumpách zdražel o 12,7 %,“ dodala Dovalová.

Cena 98-oktánového benzínu mierne klesla o 0,2 %. „Aj nafta išla mierne nadol, no v porovnaní s úvodom roka je drahšia o 7 %,“ spresnila Dovalová.

Benzin_cerpanie.jpg
Foto: Pixabay.com

Ceny na ropnom trhu stúpajú

Rast cien benzínov podľa nej nadväzuje na vývoj cien na ropnom trhu.

„Vo všeobecnosti smerom nahor tlačí ropu hlavne rozhodnutie kartelu OPEC o obmedzovaní svojej produkcie. Ďalej prepad ťažby vo Venezuele, nestabilná politická situácia v Líbyi a výpadok iránskej produkcie. Dnes totižto už nie sú v platnosti výnimky, ktoré USA udelili koncom minulého roka dočasne niektorým krajinám na import ropy z Iránu,“ doplnila Dovalová.

Cenu ropy nahor vytlačili aj zastavené dodávky z Ruska pre kontamináciu ropy organickým chlórom.

Opačným smerom na cenu čierneho zlata minulý týždeň pôsobil prudký nárast zásob surovej ropy, a taktiež aj produkcie v USA na rekordné hodnoty. „Ceny čierneho zlata nadol ťahá aj rastúca produkcia bridlicovej ropy v USA,“ skonštatovala Dovalová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame