Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súkromný dopravca RegioJet odovzdal ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi záväznú ponuku na prevádzku doteraz štátom dotovaných diaľkových vlakov na dvoch trasách zo Slovenska do Českej republiky. Foto: RegioJet
25. októbra 2016 15:47 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Ministerstvo dopravy vyzýva RegioJet, aby dodržiaval zmluvu

Zástupcovia ministerstva dopravy zistili porušovanie zmluvných podmienok prepravy a nedodržiavanie kapacít súkromným dopravcom RegioJet na železničnej trati Bratislava – Komárno. Cestujúci sa sťažovali, že žlté vlaky na uvedenej trase kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.

Ministerstvo dopravy vyzvalo súkromného dopravcu RegioJet, a. s. k dodržiavaniu zmluvných podmienok prepravy na železničnej trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Predchádzalo tomu porušovanie zmluvy a nedodržiavanie kapacity na základe zistenia kontroly ministerstva dopravy v spoločnosti RegioJet.

Ministerstvo v utorok informovalo, že jeho zástupcovia urobili kontrolu po viacerých sťažnostiach cestujúcich, že žlté vlaky na trase Bratislava – Komárno kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.

Dve súpravy súkromného dopravcu sú pre nehody dlhodobo nepojazdné

Ministerstvo dopravy už začiatkom roka 2015 zvýšilo kapacitu RegioJetu o dve jazdné súpravy. V dôsledku nehodových udalostí sú v súčasnosti dve súpravy dlhodobo nepojazdné. Premietlo sa to aj do nedostatočnej kapacity najmä počas rannej špičky.

Pravidelné kontroly radenia súprav zároveň zistili, že v septembri viac ako štvrtina sledovaných vlakov nebola radená s dvoma, ale len s jednou súpravou. Podľa ministerstva ide o porušenie zmluvných podmienok na strane súkromného dopravcu.

Érsek: Znižovanie kapacity je porušenie zmluvy, cestujúci sú nespokojní

„Ministerstvo dopravy pridalo súpravy na trati Bratislava – Komárno, aby sme posilnili kapacitu v dopravných špičkách. Ide o dôležité železničné spojenie s juhom Slovenska, o ktoré majú cestujúci veľký záujem. Zároveň plne uhrádzame náklady na prevádzku a údržbu celkovo dvanástich vlakových súprav spoločnosti RegioJet,“ uviedol minister dopravy Árpád Érsek. „Znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich,“ dodal.

Nasadenie dostatočnej kapacity vlakov, tak ako ich objednalo ministerstvo, je v kompetencii spoločnosti RegioJet. „Ministerstvo dopravy preto žiada urýchlené riešenie situácie. V opačnom prípade pristúpi k sankciám,“ upozornila rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Ministerstvo zároveň vyšlo v ústrety súkromnému dopravcovi. „Na základe požiadavky RegioJetu mu umožní prevádzkovať jeden pár komerčných medzištátnych vlakov na trati Bratislava – Praha a späť, pričom dôjde k úprave cestovného poriadku vnútroštátnych vlakov s cieľom zachovať bezpečnosť cestujúcich,“ uzavrela Ducká.

RegioJet: Robíme maximum pre riešenie situácie a dodržiavanie zmluvy je prioritou

Spoločnosť RegioJet v reakcii na vyjadrenia ministerstva dopravy pripomenula, že dve jej súpravy sú mimo prevádzky v nadväznosti na závažné nehody, najmä na stret s kamiónom pri Veľkom Mederi v septembri, čo RegioJet nezavinil. Naopak, tieto nehody viedli podľa firmy k zásadnému poškodeniu dvoch súprav a ich dočasnému vyradeniu z prevádzky.

„To samozrejme aktuálne ovplyvňuje počet vlakových jednotiek, ktoré sú k dispozícii pre zabezpečenie prevádzky – pričom škody na súpravách dosahujú miliónových čiastok. Napriek tomu RegioJet robí maximum pre riešenie situácie a zabezpečenie dodržiavania zmluvných podmienok je pre nás absolútnou prioritou“, uvádza sa v stanovisku prepravnej spoločnosti.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies