Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Nasa Doprava
  • Ostatné
  • Ministerstvo dopravy podľa SaS tají informácie o softvéri za deväťstotisíc eur

Ministerstvo dopravy podľa SaS tají informácie o softvéri za deväťstotisíc eur

Strana Sloboda a Solidarita podľa poslanca Miroslava Ivana (na snímke) upozorňovala na problém v súvislosti s vlaňajším podpisom koncesnej zmluvy pre diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 pri Bratislave cez PPP projekt bez vykúpenia všetkých pozemkov. Foto: SITA/Marko Erd

Koaliční poslanci na rokovaní parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti odmietli podporiť návrh poslanca Miroslava Ivana (SaS) na poslanecký prieskum o dopravnom modeli, o ktorého využití podľa liberálov takmer nikto nič nevie. 

Ministerstvo dopravy a výstavby podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) tají informácie o dopravnom softvéri za deväťstotisíc eur. Koaliční poslanci na rokovaní parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti vo štvrtok odmietli podporiť návrh poslanca Miroslava Ivana (SaS) na poslanecký prieskum o dopravnom modeli, o ktorého využití podľa liberálov takmer nikto nič nevie.

Dopravný model je podľa Ivana nainštalovaný na počítači na ministerstve dopravy. „Ide o nástroj, ktorý, ak je naplnený relevantnými údajmi, môže poskytnúť komplexné informácie o všetkých módoch dopravy (osobné autá, nákladné autá, vlakový dopravca a podobne),“ informoval Ivan.

Ivan sa márne snaží získať informácie o využití softvéru 

Tímlíder SaS pre dopravu sa od októbra minulého roka márne snaží získať bližšie informácie o využití tohto softvéru. V hospodárskom výbore preto požiadal o uskutočnenie poslaneckého prieskumu na ministerstve dopravy, koaliční poslanci sa však pri hlasovaní zdržali a tak prieskum neschválili.

Ivan považuje za veľmi smutné, že softvér, ktorý by mohol dať odpoveď na otázku ako ďalej s dopravou na Slovensku, je utajovaný. „Všetci by chceli diaľnice, investorov, obchvaty a k tomu by nám mal tento softvér pomôcť. Ozaj nechceme vedieť, na čo sme vyhodili 900 tisíc eur? Začínam mať pochybnosť, či je ten softvér vôbec nainštalovaný, resp. či ho niekto aj reálne používa,“ povedal Ivan.

Dopravný model bol podľa ministerstva verejne prerokovaný už vlani v lete

Poslanec Ivan podľa ministerstva dopravy a výstavby pravdepodobne nesleduje dianie v rezorte dopravy ani tak pozorne ako jeho stranícki kolegovia z opozície, ak tvrdí, že nemá dostatok informácií o Dopravnom modeli SR.

„Výstupy z tohto modelu boli minulý rok v lete verejne prerokované a na tomto rokovaní sa zúčastnila aj stranícka kolegyňa pána Ivana pani poslankyňa Anna Zemanová. Pracovníci ministerstva jej dokonca mailom doposielali informácie, o ktoré sa v tejto súvislosti zaujímala,“ uviedla v reakcii pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

„Je samozrejmé, že tento model je na ministerstve nainštalovaný a využíva sa na rôzne účely modelovania dopravnej infraštruktúry ako aj poskytovanie vstupov do strategických dokumentov a iných materiálov,“ uviedla Ducká. Základné výstupy z tohto modelu sú dokonca zverejnené aj na webe ministerstva dopravy a výstavby.

Zákazku ministerstva získal český dodávateľ AF&partners, v zastúpení AF-Cityplan

Ministerstvo dopravy a výstavby uzavrelo s českým zhotoviteľom AF&partners, v zastúpení AF-Cityplan, s. r. o., Praha v decembri 2014 zmluvu o vytvorení diela Dodávka riešenia multimodálnych dopravných vzťahov v dopravných systémoch v podobe Dopravného modelu SR. Zmluvná cena predstavovala 750 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (900 tis. eur vrátane dane). Lehota na odovzdanie diela a poskytnutie služieb bola do konca októbra 2015.

V júni a októbri 2015 boli uzavreté dva dodatky k uvedenej zmluve. Predmetom druhého dodatku bolo predlženie lehoty na riadne odovzdanie diela a poskytovanie služieb najneskôr do 31. marca 2016.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. marca 2017Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...