Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2018 16:35 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Minister dopravy rokoval so županmi o výstavbe diaľnic aj o opravách ciest

Na prvom stretnutí ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka s ôsmimi novými predsedami samosprávnych krajov sa hovorilo aj podpore železničnej dopravy a budúcnosti integrácie verejnej osobnej dopravy, ako aj o rozvoji železníc a podpore cestovného ruchu.

BRATISLAVA 8. februára (SITA) – Budúca výstavba diaľnic a rýchlostných ciest, ale aj opravy ciest v správe štátu a jednotlivých krajov patrili k hlavným témam prvého stretnutia ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka s ôsmimi novými predsedami samosprávnych krajov. V sídle rezortu dopravy vo štvrtok hovorili aj o podpore železničnej dopravy a budúcnosti integrácie verejnej osobnej dopravy, ako aj o rozvoji železníc a podpore cestovného ruchu.

Zhodli sa, že infraštruktúru treba riešiť odborne

„Dohodli sme sa, že budeme spoločne postupovať pri rozvoji infraštruktúry v krajoch. Súčasne máme v pláne posilniť spoluprácu medzi ministerstvom a krajmi aj na odbornej úrovni,“ informoval o stretnutí so županmi minister Érsek. Ďalšie stretnutia na tejto úrovni sa podľa neho uskutočnia v regiónoch alebo opäť na ministerstve dopravy. Minister a predsedovia krajov sa zhodli, že výstavba a údržba infraštruktúry sa má riešiť na základe odborných argumentov, a nie na základe politického presvedčenia.

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Minister pripomenul možnosť otvorenia dlhovej brzdy

Érsek počas rokovania opäť pripomenul tému prípadného otvorenia dlhovej brzdy pre výstavbu dopravnej infraštruktúry. Dôvodom je, že finančné prostriedky Európskej únie v tomto programovom období sú už vyčlenené na rozostavané úseky diaľnic a niektoré pripravované rýchlostné cesty či na modernizáciu železničných tratí. Zdroje štátneho rozpočtu na dopravné projekty sú pritom obmedzené.

Hovorili o dopravných problémoch v krajoch

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba na stretnutí s ministrom spomenul všetky najpálčivejšie otázky dotýkajúce sa kolabujúcej dopravy v kraji. „Hovorili sme o dvoch diaľničných križovatkách Studienka a Rohožník, o dopravnom železničnom uzle v Bratislave. Hovorili sme o Senci a diaľničnej križovatke Triblavina, o rozširovaní diaľnice D1, o pokračovaní projektu výstavby D4 a R7, o štvorprúdovej seneckej ceste, a taktiež o obchvate Modry a Pezinka,“ povedal Droba. Dotkli sa aj plánovaného rozšírenia električkovej trate v bratislavskej Petržalke a tiež uvažovanej osobnej dopravy po Dunaji.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Foto: SITA/Diana Černáková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame