Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek (vľavo) a minister infraštruktúry Poľska Andrzej Adamczyk podpísali medzivládne dohody o rozvoji cestnej infraštruktúry. Foto: MDV.
16. júla 2018 17:54 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Minister dopravy podpísal v Poľsku dohody o rozvoji cestnej infraštruktúry

Dohoda o mieste prepojenia rýchlostnej cesty R4 s cestou S19 medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek a Dohoda o výstavbe cestného mosta medzi Trstenou a obcou Chyžné na slovensko-poľskej hranici majú prispieť k zlepšeniu dopravy.

BRATISLAVA/BARWINEK – Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a minister infraštruktúry Poľska Andrzej Adamczyk podpísali v poľskej obci Barwinek v Podkarpatskom vojvodstve medzivládne dohody o rozvoji cestnej infraštruktúry.

Dohoda o mieste prepojenia rýchlostnej cesty R4 s rýchlostnou cestou S19 medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek a Dohoda o výstavbe cestného mosta medzi Trstenou a obcou Chyžné na slovensko-poľskej hranici majú prispieť ku kvalitnejšej, plynulejšej a bezpečnejšej doprave na tranzitných ťahoch a k rozvoju cezhraničných regiónov. Informovalo o tom v pondelok ministerstvo dopravy.

Ďalšie cestné úseky na tranzitnom ťahu Via Carpatia

„S poľskou stranou úzko spolupracujeme na kvalitnejších dopravných spojeniach. Naplnením týchto medzištátnych dohôd sa vybudujú ďalšie cestné úseky na významnom tranzitnom ťahu Via Carpatia a zníži sa záťaž obyvateľov nadmernou dopravou,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. „Naším cieľom je dať impulz ďalšej hospodárskej spolupráci a rozvoju turizmu v oboch krajinách,“ dodal minister.

Cestný hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek. Foto: pl.wikipedia.org.
Projektová príprava rýchlostných ciest 

Prepojenie rýchlostných ciest R4 a S19 je súčasťou severojužného prepojenia transeurópskej siete TEN-T medzi Poľskom a Maďarskom a zároveň plánovanej trasy Via Carpatia od Baltického k Egejskému, resp. Čiernemu moru. Schválenie dohody umožní ďalšiu projektovú prípravu rýchlostných ciest v oboch krajinách.

Severný obchvat Prešova je hlavná priorita na R4

„Najvyššou prioritou na rýchlostnej ceste R4 je severný obchvat Prešova. Prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa prvej etapy severného obchvatu Prešova. Na druhej etape severného obchvatu sa realizuje majetkovoprávne vysporiadanie a rokovania ohľadom optimalizácie tohto úseku,“ priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.

Nový most nahradí súčasný nevyhovujúci most

Dohoda medzi slovenskou a poľskou vládou o výstavbe cestného mosta cez rieku Jelešňa medzi Trstenou a obcou Chyžné na spoločnej štátnej hranici má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky. „Nový most bude mať parametre umožňujúce dopravu osobných vozidiel a nákladných vozidiel bez obmedzenia a nahradí súčasný nevyhovujúci most,“ dodala Ducká.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame