Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Primátor Nitry Jozef Dvonč SITA/Robert Tappert
21. júla 2016 15:45 Ostatné od Nasa DopravaSITA

MHD vo vzduchu pokladá primátor Nitry za nerealizovateľné

Firma SkyWay prišla s návrhom nadzemného spojenia nitrianskeho sídliska Klokočina s centrom mesta.

Zámer zrealizovať v Nitre mestskú hromadnú dopravu „vo vzduchu“ pokladá primátor Jozef Dvonč za nerealizovateľný. S návrhom prišla spoločnosť SkyWay. Jej technológia zahŕňa vlak, respektíve vagón, ktorý sa pohybuje na koľajniciach vysoko nad úrovňou zeme.

V Nitre navrhuje spoločnosť takouto dopravou prepojiť najväčšie sídlisko Klokočina s centrom mesta. Vagóny by boli poháňané elektrickou i solárnou energiou a išli by vysokou rýchlosťou.

„Evidujem návrh nadzemného spojenia Klokočiny s centrom mesta. Vzhľadom k situácii považujeme po predbežnom posúdení tento zámer v podmienkach mesta hlavne z hľadiska technických a finančných možností za nerealizovateľný,“ uviedol pre agentúru SITA Dvonč. Podotkol, že spoločnosť SkyWay nemá platnú certifikáciu. Certifikát na výrobu tohto typu dopravného prostriedku chce firma ešte len získať.

Mesto Nitra podľa Dvonča v súčasnosti pripravuje komplexný plán mobility, ktorý zahŕňa mestskú autobusovú dopravu, cyklotrasy, požičovňu bicyklov, parkovacie plochy, sms parkovanie či inteligentný spôsob riadenia križovatiek.

Jeho cieľom je zlepšiť služby pre občanov a znížiť emisie oxidu uhličitého v zmysle podpísaného Dohovoru primátorov. „V prípade, že by mestu bola predložená štúdia a dopĺňala by plán mobility, predložím túto štúdiu poslancom mestského zastupiteľstva,“ dodal Dvonč.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame