Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pre nedostatok vodičov v bratislavskej mestskej hromadnej doprave by mali šoférovať Ukrajinci. Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
20. júna 2017 16:43 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Na mestské autobusy v Bratislave, v Žiline a v Košiciach je určených vyše 21 miliónov eur

Cieľom novej eurofondovej výzvy na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy v Bratislave, v Žiline a v Košiciach je zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásilo eurofondovú výzvu na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy. Prostriedky v objeme 21,2 mil. eur sú vyčlenené pre Bratislavu, Žilinu a Košice v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020 (IROP), pre ktorý je agrárny rezort riadiacim orgánom.

Ako ministerstvo v utorok informovalo, cieľom novej výzvy je zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti verejnej osobnej dopravy.

Lepšia verejná doprava má skvalitniť životné prostredie

Peniaze zo zdrojov Európskej únie sú určené na nákup nízkopodlažných ekologických autobusov MHD v uvedených troch mestách a budovanie zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane elektrobusov a súvisiacich nabíjacích staníc. Maximálna ani minimálna výška pomoci nie sú stanovené.

„Je nesporné, že nárast automobilovej dopravy má negatívny vplyv na životné prostredie. Výsledkom sú znečistenie ovzdušia, hluk, prach a dopravné zápchy. Obzvlášť to platí o veľkých mestách,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. „Naším cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy,“ uviedla.

Prioritou sú ekologicky priaznivé dopravné systémy

Generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Marek Mitošinka informoval, že uvedená výzva v rámci IROP-u je súčasťou prioritnej osi Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch.

„Investičnou prioritou je vývoj a zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov, vrátane nízkohlukových a nízkouhlíkových. To všetko v záujme podpory udržateľnej regionálnej a miestnej mobility,“ dodal.

Doteraz vyhlásili dvanásť výziev zhruba za 680 miliónov eur

Na IROP je vyčlenených 2,038 mld. eur, z toho zo zdrojov EÚ 1,754 mld. eur a zo štátneho rozpočtu 283,1 mil. eur. Rozvoj vidieka podľa Matečnej je popri poľnohospodárstve najväčšia priorita jej rezortu.

Od októbra minulého roka ministerstvo vyhlásilo dvanásť výziev na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok približne za 680 mil. eur. Ide o peniaze na cesty, cyklodopravu, zatraktívnenie verejnej dopravy či budovanie zelenej infraštruktúry v mestách.

„Veľkú pozornosť venujeme aj sociálnej oblasti. Vyhlásili sme výzvy, ktoré sa týkajú prakticky všetkých vekových kategórií od škôlkárov, cez základné a stredné školy až po seniorov,“ uzavrel Mitošinka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies