Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestská hromadná doprava v hlavnom meste SR Bratislave bude mať osemnásť nových elektrobusov. Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.
16. októbra 2017 18:45 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Mestská hromadná doprava v Bratislave bude mať nové elektrobusy

Šestnásť elektrobusov bude s dĺžkou dvanásť metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou deväť metrov

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) – Mestská hromadná doprava v hlavnom meste SR Bratislave bude mať osemnásť nových elektrobusov. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom novinárov informoval primátor mesta Ivo Nesrovnal. Bude to šestnásť elektrobusov s dĺžkou dvanásť metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou deväť metrov.

Všetky budú nízkopodlažné, klimatizované, vybavené modernými technológiami vrátane wi-fi. Elektrobusy by mal Dopravný podnik Bratislava (DPB) obstarať do konca roka. Do premávky ich chcú nasadzovať postupne, najneskôr však do júna budúceho roka.

Elektronabíjacie stanice vo vozovniach Krasňany a Jurajov dvor

Nové mini elektrobusy plánujú nasadiť na linkách č. 27 a 151, ostatné nasadia napríklad na linkách č. 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94. Elektronabíjacie stanice budú vo vozovni Krasňany aj vo vozovni Jurajov dvor. Súčasťou projektu je aj vybudovanie dvoch nabíjacích miest na trase elektrobusov.

Nové vozidlá nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím DPB dosiahne zníženie emisií pri prevádzke autobusových liniek v environmentálne zaťažených mestských častiach a rovnako aj v relaxačných zónach. Hromadnú dopravu v hlavnom meste financujú z mestského rozpočtu a mesto Bratislava je 100-percentným akcionárom DPB.

Na elektrobusy je vyčlenených deväť a pol milióna eur 

DPB získal prostriedky na nákup osemnástich elektrobusov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Žiadosť schválil Riadiaci orgán pre IROP, čo je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na nákup elektrobusov je vyčlenených 9,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pre obdobie 2014 – 2020 a štátneho rozpočtu SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...