Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestská hromadná doprava v hlavnom meste SR Bratislave bude mať osemnásť nových elektrobusov. Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.
16. októbra 2017 18:45 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Mestská hromadná doprava v Bratislave bude mať nové elektrobusy

Šestnásť elektrobusov bude s dĺžkou dvanásť metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou deväť metrov

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) – Mestská hromadná doprava v hlavnom meste SR Bratislave bude mať osemnásť nových elektrobusov. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom novinárov informoval primátor mesta Ivo Nesrovnal. Bude to šestnásť elektrobusov s dĺžkou dvanásť metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou deväť metrov.

Všetky budú nízkopodlažné, klimatizované, vybavené modernými technológiami vrátane wi-fi. Elektrobusy by mal Dopravný podnik Bratislava (DPB) obstarať do konca roka. Do premávky ich chcú nasadzovať postupne, najneskôr však do júna budúceho roka.

Elektronabíjacie stanice vo vozovniach Krasňany a Jurajov dvor

Nové mini elektrobusy plánujú nasadiť na linkách č. 27 a 151, ostatné nasadia napríklad na linkách č. 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94. Elektronabíjacie stanice budú vo vozovni Krasňany aj vo vozovni Jurajov dvor. Súčasťou projektu je aj vybudovanie dvoch nabíjacích miest na trase elektrobusov.

Nové vozidlá nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím DPB dosiahne zníženie emisií pri prevádzke autobusových liniek v environmentálne zaťažených mestských častiach a rovnako aj v relaxačných zónach. Hromadnú dopravu v hlavnom meste financujú z mestského rozpočtu a mesto Bratislava je 100-percentným akcionárom DPB.

Na elektrobusy je vyčlenených deväť a pol milióna eur 

DPB získal prostriedky na nákup osemnástich elektrobusov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Žiadosť schválil Riadiaci orgán pre IROP, čo je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na nákup elektrobusov je vyčlenených 9,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pre obdobie 2014 – 2020 a štátneho rozpočtu SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies