Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veža pre riadenie letov na bratislavskom letisku. Foto: SITA/Diana Černáková.
19. decembra 2016 17:21 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Letové prevádzkové služby majú nového riaditeľa

Doterajšieho riaditeľa Letových prevádzkových služieb SR Miroslava Bartoša po šiestich rokoch vymenil Pavol Gelinger, donedávna člen dozornej rady štátneho podniku. Ministerstvo dopravy sa rozhodlo vypísať výberové konanie na nového riaditeľa, pričom jeho úlohou bude poskytnúť nový impulz rozvoja podniku.

Štátny podnik Letové prevádzkové služby SR (LPS) má nového riaditeľa. Miroslava Bartoša po šiestich rokoch na čele podniku, riadiaceho letovú prevádzku nad Slovenskom, vymenil Pavol Gelinger. Ten bol od apríla minulého roka v dozornej rade LPS.

„Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa rozhodlo vypísať výberové konanie na nového riaditeľa, pričom jeho úlohou bude poskytnúť nový impulz rozvoja tejto spoločnosti. Miroslav Bartoš aj po odvolaní dostal možnosť naďalej pracovať v spoločnosti a podieľať sa na jej ďalšom napredovaní,“ informovalo v pondelok oddelenie pre komunikáciu s médiami a verejnosťou na ministerstve. „Dňom 17. decembra 2016 bol v zmysle zákona o štátnom podniku poverený výkonom funkcie Pavol Gelinger,“ dodal rezort.

Bartoš bol na čele Letových prevádzkových služieb od októbra 2012

Bartoš sa stal riaditeľom LPS v októbri 2010, keď bol ministrom dopravy Ján Figeľ (KDH). Na poste zotrval aj v čase, keď bol na čele rezortu Ján Počiatek (Smer – SD) od apríla 2012 do marca 2016 a Roman Brecely (Sieť) do augusta tohto roka. Bartoš na čele podniku skončil až pri ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most – Híd), ktorý bol pri Figeľovi aj Brecelym štátnym tajomníkom.

Denník SME v pondelok napísal, že Bartoš je dlhoročným zamestnancom LPS, má licenciu riadiaceho letovej prevádzky a podnik úspešne riadil. „Vlani sa firme darilo tak výrazne, že zisk musela zámerne znižovať. Inak by hrozilo, že Európska komisia zvýši poplatky za prelety nad Slovenskom, čo by znížilo počet preletov cez naše nebo,“ uviedli noviny.

Bartoš v roku 2012 prevzal novú budovu štátneho podniku. „Zákazku na jej výstavbu za 30 mil. eur získala ešte v roku 2008 firma J&T Real Estate, Bartoš rokovaním s developerom znížil náklady na výstavbu budovy zhruba o tri milióny eur,“ dodalo SME.

Zisk podniku sa vlani prepadol o 60 percent, výnosy o 5,5 percenta

LPS v minulom roku vykázali zisk po zdanení 2,04 mil. eur, čo bolo medziročne menej o 3,07 mil. eur, resp. o 60 %. Pred dvoma rokmi hospodárili so ziskom 5,11 mil. eur. Na základe údajov v registri účtovných závierok vlaňajšie výnosy podniku z hospodárskej činnosti v objeme 65,65 mil. eur oproti roku 2014 klesli o 3,84 mil. eur, alebo o 5,5 %.

Podnik v roku 2010 dosiahol čistý zisk vyše 1 mil. eur, medziročne o 781,75 tis. eur menej. Tržby za vlastné služby vo výške 52 mil. eur vtedy vzrástli o 4,61 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...