Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko Košice. Foto: airportkosice.sk.
9. januára 2018 18:00 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Letisko Košice vlani vybavilo takmer päťstotisíc cestujúcich

Počet cestujúcich na košickom letisku v minulom roku medziročne vzrástol o 13,7 %, resp. o vyše šesťdesiattisíc osôb. Pravidelné linky využilo 373 406 a charterové lety 121 230 pasažierov. 

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Letisko Košice vybavilo v roku 2017 spolu 496 708 cestujúcich, čo znamená medziročne nárast o 13,7 %, resp. o 60 012 osôb. Pravidelné linky využilo 373 406 a charterové lety 121 230 pasažierov. Ako letisková spoločnosť v utorok informovala, najväčšou mierou sa na raste podieľala charterová preprava, v ktorej sa počet cestujúcich medziročne zvýšil o 41,3 %, alebo o 35 410 ľudi. Pravidelná preprava zaznamenala nárast o 7 %, čiže o 24 427 cestujúcich.

Druhý najúspešnejší rok v histórii letiska v počte cestujúcich

„Vďaka historicky najlepšej letnej charterovej sezóne, novým linkám do Kolína a Tel Avivu a dobrým číslam na ostatných pravidelných linkách bol rok 2017 druhým najúspešnejším v histórii Letiska Košice z hľadiska počtu vybavených cestujúcich a úplne najlepším v histórii z pohľadu konektivity,“ povedal výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva košického letiska Michael Tmej. „Urobíme maximum preto, aby sme v roku 2018 nielen zachovali, ale aj zvýšili kvalitu našich služieb,“ dodal.

Minulý rok bol druhý najúspešnejší v histórii letiska podľa počtu cestujúcich. Foto: SITA/Jozef Jarošík.

Počet odletov a príletov vzrástol o štrnásť percent

Najrušnejším dňom minulého roka na košickom letisku bol 23. august s 3 621 vybavenými cestujúcimi. Celkovo letisko vlani zaznamenalo 10 662 leteckých pohybov (nárast o 13,8 %). „Súčet maximálnych vzletových hmotností všetkých vlani vybavených lietadiel bol 170 032 ton maximálnej vzletovej hmotnosti, čo je nárast o 11,3 %. Letiskom Košice vlani prešlo 106 ton leteckého nákladu (nárast o 20,5 %),“ uviedol marketingový manažér Letiska Košice Juraj Toth.

Pravidelné letecké spojenie s deviatimi destináciami

V minulom roku boli z Košíc otvorené dve nové pravidelné linky do nemeckého Kolína nad Rýnom a do Tel Avivuv v Izraeli. Obe spojenia od júna 2017 prevádzkuje nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air. Ku koncu vlaňajška mali Košice celoročné pravidelné letecké spojenie s deviatimi destináciami v siedmich krajinách.

Najväčšou mierou sa na zvýšení počtu cestujúcich podieľala charterová preprava s rastom o 41,3 percenta. Foto: airportkosice.sk.

S jedným prestupom možno letieť do vyše päťsto miest

„Do vyše päťsto destinácií po celom svete sa dá z Košíc odletieť na jeden prestup prostredníctvom sieťových aerolínií Austrian Airlines, České Aerolínie, Poľské aerolínie LOT a Turkish Airlines. Takže z pohľadu konektivity bol rok 2017 pre letisko Košice, ako aj pre celé východné Slovensko úplne najlepší v celej histórii,“ priblížil Toth.

Česká spoločnosť Travel Service pod značkou Smartwings bude v tomto roku prevádzkovať sezónne pravidelné lety do šiestich destinácií: Heraklion, Rodos, Burgas, Lamezia Terme, Mallorca a Larnaca, ktorá je novinkou v ponuke letných prímorských destinácií s odletom z Košíc.

Foto: airportkosice.sk.

V tomto roku očakávajú vyše pol milióna cestujúcich

Košické letisko predpokladá, že v tomto roku vybaví viac ako 500 tisíc cestujúcich. „Predpokladáme, že novovzniknutá Slovak Training Academy zvýši počet tréningových letov na našom letisku a naďalej sa budeme snažiť, aby rástol počet destinácií s priamym nepretržitým spojením z Košíc, rovnako aj lety v segmente charterov,“ uviedol nedávno Toth pre agentúru SITA.

Spoločnosť Letisko Košice – Airport Košice, a. s. vznikla 1. mája 2004. Po ukončení privatizačného procesu v roku 2006 prevzalo 66 % akcií spoločnosti Letisko Viedeň, zvyšných 34 % patrí štátu v správe Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť má základné imanie 31,14 mil. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame