Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Terminál košického letiska. Foto: SITA/Jozef Jarošík.
2. januára 2018 9:15 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Letisko Košice by malo v roku 2017 vybaviť takmer pol milióna cestujúcich

Počet cestujúcich na košickom letisku v minulom roku by mal medziročne vzrásť predbežne o trinásť percent, alebo o takmer 60 tisíc. Využitie charterových letov v letnej sezóne bolo najsilnejšie v histórii letiska a prekonalo očakávania.

BRATISLAVA 2. januára (SITA) – Košické letisko by podľa očakávania malo v roku 2017 vybaviť 494 až 497 tisíc cestujúcich. V porovnaní s rokom 2016, v ktorom bránami letiska prešlo 436,7 tisíca pasažierov, to predbežne predstavuje nárast o takmer 60 tisíc osôb, resp. približne o trinásť percent.

„Rok 2017 bol pre Letisko Košice znova veľmi úspešný. Dvojciferný nárast v počte vybavených cestujúcich ukazuje, že pasažieri neustále viac využívajú košické letisko. Využitie charterových letov v letnej sezóne bolo najsilnejšie v histórii letiska a tieto čísla boli ešte lepšie, než sme očakávali,“ informoval agentúru SITA marketingový manažér spoločnosti Letisko Košice – Airport Košice, a. s., Juraj Toth.

Využitie charterových letov v letnej sezóne bolo najsilnejšie v histórii letiska. Foto: airportkosice.sk.

Vyššia kvalita služieb na letisku, širšia ponuka cestovných kancelárií

Ku kľúčovým faktorom týchto pozitívnych zmien podľa manažéra prispelo aj zvýšenie kvality služieb na letisku, ceny parkovania, ako aj rastúca ponuka cestovných kancelárií do viacerých dovolenkových destinácií. „Pozitívny rozvoj ekonomickej situácie v našom regióne v kombinácii s dôverou cestujúcich viedol k väčšej návštevnosti,“ priblížil Toth. „Okrem toho pribudli aj zmeny v rámci ponuky pre cestujúcich priamo na letisku, konkrétne nová kaviareň pre cestujúcich a návštevníkov letiska vo verejnej časti,“ dodal.

Letisko podľa údajov za jedenásť mesiacov minulého roka vybavilo 103 ton nákladu, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2016 nárast o 24 %. „Vývoj v tejto oblasti je veľmi ťažké predpovedať, keďže v našom prípade závisí od aktuálneho dopytu, predovšetkým zo strany spoločností pôsobiacich v okolitých priemyselných parkoch,“ uviedol Toth.

Ilustračné foto: airportkosice.sk.

K očakávanému hospodárskemu výsledku sa nevyjadrili

Letisko sa nevyjadrilo k očakávanému hospodárskemu výsledku v roku 2017, ani k plánovanému v roku 2018. Na základe údajov o hospodárení spoločností s podielom štátu v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby SR košické letisko plánovalo v roku 2017 zisk 905 tis. eur a v tomto roku 1,33 mil. eur.

Letisko dosiahlo v roku 2016 zisk po zdanení 1,48 mil. eur, čo oproti roku 2015 bolo menej o 26,1 %, resp. o 522,25 tis. eur. Výnosy z hospodárskej činnosti predvlani podľa dostupných údajov dosiahli 9,12 mil. eur a medziročne boli nižšie o 5,2 %, alebo o 504,1 tis. eur. Zisk z hospodárskej činnosti v uvedenom roku v objeme 1,92 mil. eur klesol o 24,6 %, teda o 624,8 tis. eur.

Počet cestujúcich môže presiahnuť pol milióna

Košické letisko predpokladá, že v tomto roku vybaví viac ako 500 tisíc cestujúcich. „Aj v roku 2018 budeme tvrdo pracovať, aby sme prilákali vysoký počet cestujúcich a uspokojili ich požiadavky neustále rastúcou a zlepšujúcou sa ponukou letov. Predpokladáme, že novovzniknutá Slovak Training Academy zvýši počet tréningových letov na našom letisku a naďalej sa budeme snažiť, aby rástol počet destinácií s priamym nepretržitým spojením z Košíc, rovnako aj lety v segmente charterov,“ poznamenal Toth.

Ilustračné foto: airportkosice.sk.

V tomto roku sa chcú zamerať na strategický rozvoj letiska

„Pre našich zamestnancov, ktorí sú najsilnejším faktorom úspechu v odvetví služieb, v ktorom pracujeme, sa snažíme zachovať a zlepšovať pracovné podmienky a ponúknuť im okrem pracovnej zmluvy aj skutočné partnerstvo,“ informoval Toth. Letisko má podľa neho 138 zamestnancov, neplánuje výrazné zmeny ich počtu, avšak priemernú mzdu nezverejňuje. „Samozrejme, aj v tomto roku plánujeme investovať a zamerať sa na strategický rozvoj letiska,“ dodal Toth.

Spoločnosť Letisko Košice – Airport Košice, a. s. vznikla 1. mája 2004. Po ukončení privatizačného procesu v roku 2006 prevzalo 66 % akcií spoločnosti Letisko Viedeň, zvyšných 34 % patrí štátu v správe Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť má základné imanie 31,14 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame