Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Druhá najväčšia nemecká letecká spoločnosť Air Berlin ohlásila bankrot. Hlavný akcionár Etihad nebude už financovať stratové aerolínie. Foto: Pixabay.com
15. augusta 2017 16:59 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Letecký prepravca Air Berlin ohlásil bankrot

S cieľom zmierniť obavy cestujúcich z toho, že môžu uviaznuť na letných dovolenkách, nemecká vláda poskytne firme úver 150 mil. eur, aby zatiaľ mohla pokračovať v letoch.

BERLÍN 15. augusta (SITA, AP) – Druhá najväčšia nemecká letecká spoločnosť Air Berlin ohlásila bankrot. Firma Etihad, letecký prepravca emirátu Abú Zabí, ktorá je hlavným akcionárom Air Berlin, totiž uviedla, že už nebude poskytovať financie.

S cieľom zmierniť obavy cestujúcich z toho, že môžu uviaznuť na letných dovolenkách, nemecká vláda ihneď oznámila, že poskytne firme Air Berlin úver 150 mil. eur, aby zatiaľ mohla pokračovať v letoch. Nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová novinárom povedala, že tieto peniaze by mali postačiť na tri mesiace.

Je to „vážny úder“ pre sedemtisíc zamestnancov Air Berlin

Odborový zväz ver.di označil bankrot za „vážny úder“ pre vyše 7 tisíc zamestnancov Air Berlin. Firma vykazovala straty niekoľko rokov. Svoje podnikanie Air Berlin reštrukturalizoval a v posledných rokoch ho nad hladinou udržiaval prepravca Etihad, ktorý v ňom má 29,2-percentný podiel.

Firmy Eurowings a Austrian Airlines, ktoré patria do skupiny Lufthansa, sa v decembri dohodli na prenájme 38 lietadiel Air Berlin. Po ohlásení bankrotu Air Berlin spoločnosť Lufthansa uviedla, že „podporuje reštrukturalizačnú snahu leteckej firmy spolu s nemeckou vládou“ a lietadlá, ktoré má v prenájme, budú pokračovať v premávke ako doteraz.

Lufthansa už rokuje o prevzatí časti Air Berlin

Lufthansa tiež informovala, že „už rokuje o prevzatí častí Air Berlin.“ Nemecké ministerstvá dopravy a hospodárstva informovali, že Air Berlin rokuje s Lufthansou „a ďalšou leteckou spoločnosťou“ už dlhé obdobie. Firma Etihad Airways konštatovala, že vyhlásenie bankrotu „je mimoriadnym sklamaním pre všetky strany“, ale dodala, že nemôže pokračovať v pumpovaní peňazí do stratového podnikania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies