Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železnice - trať
Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
9. januára 2019 0:29 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Kontrolný posudok určil o 650 tisíc eur nižšiu cenu pozemku pre Železnice SR

Ministerstvo dopravy a výstavby nechalo urobiť v Ústave súdneho inžinierstva kontrolný posudok na pozemok, ktorý ŽSR kúpili pri trati v Bratislave – Devínskej Novej Vsi. Oproti pôvodnému posudku za vyše 1,5 milióna eur určil cenu pozemku na 850 tisíc eur.

Kontrolný posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity k pôvodnému posudku za vyše 1,5 mil. eur na pozemok, ktorý odkúpili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pri trati v Bratislave – Devínskej Novej Vsi, určil cenu na 850 tis. eur. Rozdiel teda predstavuje 650 tis. eur.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV), ktoré si nechalo vypracovať kontrolný posudok, v utorok informovalo, že na základe toho začalo pracovať na právnej analýze ako postupovať, aby boli ochránené záujmy štátu.

Tri rozdielne posudky na ten istý pozemok

„Keďže opozícia prišla s tretím posudkom, ktorý podľa nich určil cenu toho istého pozemku na 580 tis. eur, obráti sa ministerstvo dopravy na ministerstvo spravodlivosti a komoru znalcov a tlmočníkov, aby vysvetlili, ako mohli vzniknúť tri tak rozdielne posudky na rovnaký pozemok,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

„V prípade, ak sa preukáže, že pri postupe znalcov bol porušený zákon, bude rezort dopravy trvať na tom, aby ŽSR urobili všetky potrebné právne kroky na ochranu svojich záujmov,“ dodala Ducká.

Hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká. Foto: MDV.
Železnice premrhali státisíce eur

Hnutie OĽaNO na brífingu v utorok informovalo, že ŽSR pri nákupe uvedeného pozemku premrhali státisíce eur. Skutočná hodnota pozemku, ktorý odkúpili za 1,21 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,45 mil. eur vrátane DPH) od firmy Flavio, s. r. o., na základe zmluvy z decembra 2017, je podľa nezávislého znaleckého posudku 573 tis. eur. Rozdiel teda predstavuje 636,5 tis. eur. Informoval o tom poslanec Národnej rady SR a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz s tým, že znalecký posudok si dali vypracovať od znalca z Ústavu stavebnej ekonomiky Juraja Nagya.

Prípadom sa už zaoberá prokuratúra

„Takéto šafáranie s peniazmi občanov nesmie ostať nepovšimnuté a musí zaňho niesť niekto zodpovednosť. Náš nezávislý znalecký posudok doplníme do trestného oznámenia, ktoré sme podali ešte (vlani) v októbri. Okrem toho žiadame ministra dopravy, aby v spolupráci so ŽSR získali peniaze za pozemok čím skôr a využili ich v prospech cestujúcich,“ uviedol Marosz. Trestným podaním v prípade nákupu pozemku sa podľa neho už zaoberá Okresná prokuratúra Bratislava I. OĽaNO zopakovalo, že železnice nakúpený pozemok ani nepotrebovali.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame