Náklady z priemyselného znečistenia v Európe klesajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aerial view coal power plant station in the morning mist.
Aerial view coal power plant station in the morning mist, the morning sunrises. coal power plant and environment concept. Coal and steam. Mae Moh, Lampang, Thailand. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Znečistenie ovzdušia spôsobené veľkým európskym priemyslom naďalej výrazne poškodzuje životné prostredie, klímu a zdravie ľudí. Podľa aktualizovanej analýzy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) sa však náklady na toto znečistenie za posledné desaťročie znížilo približne o tretinu. Zo zverejnenej analýzy vyplýva, že len malá časť najviac znečisťujúcich firiem – mnohé z nich sú uhoľné elektrárne – spôsobuje polovicu celkových škôd, referuje portál.

Polovica nákladov na znečistenie pochádza z uholných elektrární

Aktualizácia brífingu agentúry EEA s názvom „Náklady na zdravie a životné prostredie v dôsledku priemyselného znečistenia ovzdušia v Európe v roku 2024″ predstavuje najnovšie hodnotenie trendov v oblasti externých vplyvov priemyselného znečistenia ovzdušia z približne 10 000 najväčších fieriem v Európe v rokoch 2012 až 2021. Tieto firmy nahlasujú údaje o vypúšťaní a prenose znečisťujúcich látok na Európsky portál priemyselných emisií.

Z analýzy agentúry EEA vyplýva, že náklady zo znečistenie ovzdušia spôsobené najväčšími priemyselnými firmami v Európe sú značné a v priemere dosahujú 268 až 428 miliárd EUR ročne. V roku 2021 tieto náklady zodpovedali približne 2 % HDP EÚ. Len jedno percento najviac znečisťujúcich priemyselných firiem – mnohé z nich sú uhoľné elektrárne – spôsobili polovicu celkových škôd.

Detail of white smoke polluted sky
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Vďaka normám došlo k zníženiu znečistenia

Z analýzy EEA však tiež vyplýva, že náklady európskeho priemyslu na životné prostredie a zdravie sa od roku 2012 do roku 2021 znížili o tretinu (-33 %). Energetický sektor EÚ sa na celkovom znížení podieľal prevažnou väčšinou – približne 80 % – najmä vďaka prijatiu najlepších dostupných techník a prechodu na obnoviteľné zdroje energie a menej znečisťujúce palivá, čo bolo do veľkej miery výsledkom opatrení EÚ.

Growing Plant On Coins Money - Investment Concept
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Európska zelená dohoda podporila ekologizáciu a digitalizáciu európskeho priemyslu. Najnovšie sa revízia smernice o priemyselných emisiách a nové nariadenie o portáli priemyselných emisií (IEPR) zameriavajú na smerovanie veľkého európskeho priemyslu k dekarbonizácii, nulovému znečisťovaniu, obehovému hospodárstvu a inováciám. Očakáva sa, že posilnenie smernice EÚ o kvalite ovzdušia ďalej podporí tento vývoj priblížením limitov znečistenia k zdravotným usmerneniam Svetovej zdravotníckej organizácie.

EEA spolu s Európskou komisiou ešte tento rok uverejní 2. správu o monitorovaní a výhľade nulového znečistenia. S cieľom poukázať na výzvy a príležitosti pri prechode na energetiku v EÚ bude tohtoročná správa mapovať 100 veľkých spaľovacích továraní (LCP) v EÚ, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať