Kancelária Ústavného súdu je najlepším obstarávateľom na Slovensku, nadpriemernú známku získalo vyše dvesto subjektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ústavný súd SR
Budova Ústavného súdu SR v Košiciach. Foto: Ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzi verejnými obstarávateľmi na Slovensku získalo za rok 2022 nadpriemerné hodnotenie A+ 236 subjektov. Počet obstarávateľov s podpriemerným hodnotením sa tak medziročne znížil.

Portál Transparex, špecializujúci sa na transparentnosť verejných obstarávaní, o tom informoval v súvislosti so zverejnením rebríčka verejných obstarávateľov za uplynulý rok.

Hodnotili 4 400 subjektov

Analytici portálu na základe dostupných údajov z takmer 12-tisíc registrovaných verejných obstarávateľov na Slovensku hodnotili 4 400 subjektov, ktoré vlani realizovali verejné obstarávania.

Najlepším verejným obstarávateľom roku 2022 sa v celkovom hodnotení stala Kancelária Ústavného súdu SR.

Nasledujú Slovenská inovačná a energická agentúra a Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach. Táto trojica je aj na čele v kategórii ústredných orgánov štátnej správy.

V prvej desiatke kompletného poradia sú aj obec Široké v okrese Prešov, Horská záchranná služba, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ako aj Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a obec Zákamenné v okrese Námestovo.

Podpora hospodárskej súťaže

„Pozitívne hodnotím fakt, že na popredných miestach nášho rebríčka zodpovedných obstarávateľov sa umiestnili aj ministerstvá a štátne organizácie,“ uviedol odborník na verejné obstarávanie a zakladateľ portálu Transparex Matúš Džuppa.

Podľa neho to znamená, že tieto inštitúcie dbajú na podporu hospodárskej súťaže, ich verejných obstarávaní sa zúčastňuje veľa firiem, pričom konkurencia vždy podporuje kvalitu a cenové úspory. Pri zákazkách s nízkou hodnotou zaznamenali nárast konkurencie.

„Faktom je, že existuje aj veľký počet zákaziek, o ktorých podnikatelia nevedia a tak sa ich nemôžu zúčastniť. Aj preto veríme, že pripravované zmeny zákona o verejnom obstarávaní prinesú viac transparentnosti do verejného obstarávania,“ očakáva Džuppa.

Ocenenie môžu aj odobrať

Transparex hodnotil osem ukazovateľov. Napríklad trvanie zákazky, úspory, počet konkurentov, ale aj iné rizikové udalosti ako spoľahlivosť verejného obstarávateľa z pohľadu počtu zrušených zákaziek, rizikovosti dodávateľov z hľadiska dĺžky ich existencie pred vyhlásením súťaže alebo ich koncentrácie.

„V rebríčku nehodnotíme, čo subjekt obstarával a ani nerobíme hĺbkový audit jednotlivých obstarávateľov. Pri stovkách obstarávateľov nemáme šancu preverovať, či došlo k manipulácii v niektorých verejných obstarávaniach,“ priblížil Džuppa.

Ak sa takéto porušenie u niektorých ocenených obstarávateľov preukáže, ocenenie zodpovedný obstarávateľ mu odoberú.

Zverejnili menej zákaziek

Pri verejnom obstarávaní podľa odborníka treba myslieť najmä na to, či sú verejné peniaze investované efektívne a transparentne.

„Čím je zákazka transparentnejšia, tým viac bodov pri našom hodnotení získava,“ vysvetlil. Hodnotenie zodpovedný obstarávateľ udelili iba obstarávateľom, ktorí zrealizovali aspoň desať tendrov.

Džuppa poukázal na to, že kým v roku 2021 verejní obstarávatelia zverejnili informácie o 160-tisíc verejných zákazkách, v roku 2022 len o 82-tisíc.

Zákon podľa neho v istých prípadoch umožňuje vereným obstarávateľom, aby tieto zákazky nezverejňovali, čím verejnosť stráca prehľad o tom, kto je dodávateľom pri menších zákazkách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Džuppa
Firmy a inštitúcie Transparex