Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zvýšenie povedomia šoférov o škodlivosti požívania alkoholu pred jazdou autom je cieľom šiesteho ročníka informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti. Foto: SITA/Marek Mrviš.
13. septembra 2017 14:12 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Kampaň sa zameria na prevenciu alkoholu za volantom

Pri 0,5 promile alkoholu je u vodiča podľa odborníkov pravdepodobnosť dopravnej nehody vyššia o sto percent

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) – Zvýšenie povedomia šoférov o škodlivosti požívania alkoholu pred jazdou autom je cieľom šiesteho ročníka informačno-edukatívnej kampane Deň zodpovednosti.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká, kampaň spoluorganizovaná Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Prezídiom Policajného zboru SR a Slovenským združením výrobcov piva a sladu zároveň upozorňuje na stále vysoký počet nehôd na slovenských cestách.

Pravdepodobnosť nehody stúpa s vyššou koncentráciou alkoholu

„Požitie alkoholu má za následok stratu koordinácie. Človek prichádza o schopnosť adekvátne reagovať v krízových situáciách, oslabuje sa jeho motorika a reakčný čas, čo má za následok nesprávne vyhodnotenie situácií na vozovke,“ povedal vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) ministerstva dopravy a výstavby Milan Troška.

Ako zdôraznil, vodiči často neodhadnú, aký veľký vplyv môže mať aj vypitie malého množstva alkoholu na ostatných účastníkov cestnej premávky. Na základe policajných štatistík sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody totiž zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi.

Takmer polovica nehôd pod vplyvom alkoholu býva cez víkend

Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o sto percent vyššia ako u vodiča, ktorý nepožil alkohol. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent. Až 43 percent dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa pritom podľa organizátorov kampane stane cez víkend.

Šiesty ročník kampane sa preto sústreďuje nielen na bežné dni, ale najmä na predĺžený víkend a čas, keď vodiči najviac riskujú a znižujú svoju ostražitosť na cestách.

Zodpovední vodiči dostanú balíček s alkotesterom aj nealko pivom

V rámci kampane budú v najväčších slovenských mestách vodiči podrobení dychovým skúškam a poučení o škodlivosti alkoholu na cestách.

Zodpovední vodiči budú odmenení balíčkom obsahujúcim jednorazový alkotester, reflexné prvky a nealkoholické pivo – s odporúčaním vypiť si ho až po jazde. Preventívna kampaň potrvá do nedele 17. septembra.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies