Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nové vozidlá mestskej hromadnej dopravy v Bratislave sú plne klimatizované. SITA/Marko Erd.
1. augusta 2017 15:09 Ostatné od Nasa DopravaSITA

V horúčavách nie je klimatizácia v bratislavskej MHD vždy účinná

Vychladený vzduch z vozidiel uniká aj počas státia na zastávkach, keď teplo sála dnu. 

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) – Horúco je v týchto dňoch nielen v uliciach, ale aj v niektorých prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Do hlavného mesta síce prichádzajú nové autobusy, trolejbusy i električky vybavené klimatizáciou, no nie vždy v nich cestujúci nájdu príjemný chládok.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) tvrdí, že za tým nie sú technické poruchy klimatizácie. „Niektorí cestujúci vo vozidlách pri zapnutej klimatizácii otvárajú okná, čím znižujú jej účinnosť, klíma je potom neefektívna,“ vysvetlila dnes pre agentúru SITA hovorkyňa DPB Adriana Volfová s tým, že vychladený vzduch z vozidiel uniká aj počas státia na zastávkach, keď teplo sála dnu.

Všetky nové vozidlá sú plne klimatizované

Nie všetkým cestujúcim však klimatizácia vyhovuje. Prekáža napríklad niektorým alergikom, klimatizované priestory neobľubujú veľmi ani starší ľudia, ktorí môžu mať pri teplotných rozdieloch zdravotné problémy.

Dopravný podnik Bratislava má 120 nových trolejbusov, 60 nových električiek a 100 nových autobusov. Do konca tohto roka pribudne ešte ďalších 90 autobusov. „Všetky nové vozidlá sú nízkopodlažné a plne klimatizované. Okrem toho je ešte 78 autobusov vybavených celoplošnou klimatizáciou,“ spomenula.

Na aktuálnu vlnu horúčav hlavné mesto SR Bratislava reaguje viacerými opatreniami. Na Hlavnom námestí a na Poštovej ulici umiestnili cisterny s pitnou vodou. Okrem toho v meste ľudí schladia rozprašovače vodnej hmly, fontány a pitné fontánky.

Maximálna denná teplota presiahne 35 stupňov

Osvieženie ponúkajú v horúčavách aj rozprašovače vodnej hmly na Hviezdoslavovom a Hlavnom námestí, Námestí SNP a v Medickej záhrade. Počas augusta k nim pribudne aj hmlová brána na Námestí slobody. Počas horúčav budú zároveň vo zvýšenej miere polievať cesty v centre mesta.

Meteorológovia očakávajú, že v týchto dňoch maximálna denná teplota v najteplejších oblastiach Slovenska presiahne 35 °C.

Podľa analýzy SHMÚ je „veľmi pravdepodobné, že zaznamenáme aj dlhšiu sériu supertropických dní, čo je deň s maximálnou dennou teplotou vzduchu 35 °C a viac, čo sa v tomto roku ešte nestalo, doteraz sme mali v rámci jednej vlny horúčav vždy len jeden deň s maximom teploty vzduchu väčšou alebo rovnou 35 °C. V kombinácii s veľmi teplými nocami by to znamenalo ešte väčšiu záťaž na ľudský organizmus. Ochladenie by malo prísť až v závere prvej augustovej dekády“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies