Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
4. júla 2018 18:35 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Európsky parlament odmietol návrhy k reforme cezhraničnej nákladnej dopravy

Europoslanci odmietli vyňatie medzinárodnej dopravy zo smernice o vysielaní pracovníkov, ako aj navrhované zmeny k trom správam výboru pre dopravu a cestovný ruch.

BRATISLAVA – Európsky parlament (EP) v stredu v Štrasburgu zamietol pozmeňujúce návrhy k reforme pravidiel cezhraničnej nákladnej dopravy v Európskej únii (tzv. cestný balík) a predloženú legislatívu vrátil výboru pre dopravu a cestovný ruch (TRAN) na prepracovanie. Europoslanci odmietli vyňatie medzinárodnej dopravy zo smernice o vysielaní pracovníkov, ako aj navrhované zmeny k trom správam uvedeného výboru.

Europarlament neschválil návrhy k legislatíve upravujúcej podmienky vysielania a odpočinku vodičov nákladnej dopravy. Neodhlasovali ani pravidlá kabotáže, teda prepravy v rámci jedného členského štátu zabezpečovanej dopravcom z inej krajiny EÚ po vyložení cezhranične prevážaného nákladu. Návrhy predpisov týkajúce sa vysielania vodičov, ich odpočinku a prístupu k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy a ku kabotážnej preprave sú súčasťou tzv. balíka opatrení v oblasti mobility, ktorý predstavila Európska komisia v máji 2017.

Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.

Združenie ČESMAD Slovakia nie je so situáciou spokojné

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v reakcii na hlasovanie EP informovalo, že pre slovenských dopravcov to znamená ďalší odklad rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú ich konkurencieschopnosť na medzinárodnom trhu. Naďalej pre dopravcov platí národná mzdová a sociálna legislatíva v konkrétnych krajinách EÚ, čo podľa združenia výrazne komplikuje voľný pohyb tovarov, finančne a administratívne zaťažuje slovenských dopravcov.

„Združenie ČESMAD Slovakia nie je so vzniknutou situáciou spokojné. Najmä ak sa pozrieme na výsledok hlasovania s najtesnejším rozdielom v neprospech vyňatia,“ uviedla hovorkyňa ČESMAD Slovakia Martina Baumann. „Vyňatie medzinárodnej dopravy totiž neprešlo len o dva hlasy. Združenie bude naďalej pozorne sledovať celú situáciu a usilovať sa o zohľadnenie pripomienok k spomínanej legislatíve,“ poznamenala Baumann.

Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.

Chceli presadiť zmeny v prospech slovenských dopravcov

ČESMAD Slovakia intenzívne komunikovalo so slovenskými europoslancami, medzinárodnou úniou cestnej dopravy (IRU), Ministerstvom dopravy a výstavby SR, ako aj s partnerským združením z Českej republiky ČESMAD Bohemia, asociáciami cestných dopravcov východnej Európy a so Stálym zastúpením SR pri EÚ v Bruseli s cieľom presadiť pozitívne znenie uvedenej legislatívy v prospech slovenských dopravcov.

Slovenskí europoslanci sa podľa združenia všeobecne stotožnili s pozíciou ČESMAD Slovakia. „Dôkazom toho je tesný výsledok hlasovania napriek súčasným ochranárskym opatreniam zo strany západných krajín,“ dodala Baumann.

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Foto: SITA/Európska ľudová strana.

Sklamanie z hlasovania západných kolegov

Poslanec EP József Nagy (Európska ľudová strana – EĽS) vyslovil sklamanie z postoja západných kolegov. Hlasovali podľa neho proti voľnému trhu a pre neférové ochranárske opatrenia na národnej úrovni. „Aby sa skončila neúnosná situácia, kedy niektoré krajiny požadujú od vodičov kamiónov nezmyselné potvrdenia a účtovné dokumenty o platoch, paradoxne potrebujeme prísnu, ale jednotnú európsku reguláciu,“ povedal Nagy.

„Riešenie práv vyslaných pracovníkov v doprave je citlivou témou, o čom svedčí aj vrátenie legislatívy späť do príslušného výboru. Mojím cieľom bude nájsť čo najvýhodnejší kompromis, ktorý by nepoškodil malé slovenské prepravné firmy a ich zamestnancov,“ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EĽS).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies